Zápisník

Proč odcházím?

9. ledna 2013 v 20:08 | Brabikate
Tenhle blog s několika přestávkami vytvářím už 7 let. Za tu dobu se tu mnohé změnilo - zaměření, designy, já i samotný blog.cz... Sedm let je dlouhá doba a člověk si za takový čas vytvoří sentimentální vztah k ledasčemu, dokonce i k virtuálnímu prostoru. Prohlížet si tenhle blog je jako listovat starým deníkem. Nikdy bych to tu nedokázala smazat.

Ale posledních pár měsíců cítím, že sedm let na jedné adrese už stačí. A že pokud chci pokračovat, musí to být někde jinde. Za uplynulé měsíce jsem napsala v podstatě jen knižní recenze a do jiných článků jsem měla jen pramalou chuť. Čím dál tím víc věcí mi vadí nebo nevyhovuje a z prostředí blog.cz se stává něco, čeho se necítím být součástí.

Nejde ani tak o vedení blog.cz, na které se nadává ze všech stran, ani o poslední změny na titulní stránce (možná jsem jednou z mála, ale mně se změny naopak líbily, protože odstraněné funkce jsem stejně nepoužívala). Mám na mysli blog.cz jako celek, který se skládá jak z vedení, tak z blogerů. Nechápejte tohle jako naštvaný a protestní odchod. Naopak chci poděkovat blog.cz za to, že jsem měla možnost tu takovou dobu vcelku spokojeně být.

Poslední dobou mě tu ale držel jen zvyk, pohodlnost a sentiment. To ale nejsou dobré důvody pro vedení blogu. Potřebuji změnu, nový a svěží vítr do plachet i neprobádané možnosti.

Vzdávám se tedy pohodlí i všech výhod, které pro mě tento starý blog skýtá, a doufám, že mě navštívíte i na nové adrese. Jste srdečně zváni. ;-) Chci to tam vést podobně jako tady, jen by to mělo být o něco zábavnější, živější a aktualizovanější. ;-)

Má nová adresa:

brabikate.blogspot.cz

Kdyby měl víkend sedm dní...

22. října 2012 v 13:16 | Brabikate
A už jsem zase v Praze. Víkend strávený doma utekl opět neskutečně rychle - uklízení, návštěva příbuzných, vaření, pečení, kamarádova oslava narozenin, autoškola, pár dílů oblíbených sitkomů s přítelem, vytváření webdesignu pro bratrův školní projekt... A najednou tu byl nedělní večer a já si musela opět balit na cestu. Měla jsem v plánu ještě číst knížky, na recenzi mi tu totiž čekají rovnou dvě, ale bohužel jsem stihla přečíst jen pár kapitol. Snad s tím zabojuji během následujících dní!

A když už jsem u těch knih - možná by vás mohlo zajímat, že na Martinus.cz probíhá zajímavá soutěž o knihy, tzv. Knižní výzva. Stačí odpovědět na otázky, které jsou pravidelně zveřejňovány na www.kniznivyzva.cz, a pokud v závěru soutěže budete mít štěstí, můžete si vybrat knihy až v hodnotě 12 000 Kč. Soutěž končí 31. října, tudíž chcete-li hromady knížek zdarma, je načase vyzkoušet své štěstí. Přeji hodně úspěchů! ;-)

Sedmidenní víkend asi jen tak nepřivolám, ale abych si jej přece jen o něco prodloužila, dám sem dvě fotky.


Tahle už tu jednou byla. Přemýšlím, že si ji vytisknu a pověsím v našem pražském bytě. Je pořízena asi tak půl kilometru od konce vesnice, ve které žiji. Stromová alej, která vede podél silnice, a v dálce hrad Hazmburk. Kdybych tehdy vyfotila panoramatický snímek, vlevo by se nad horizont začínalo vzdouvat České středohoří. Ale to zas někdy příště. ;-)

animace

Tohle je ještě půl kilometru dál, ale focené zhruba o čtvrt roku později. Původně jsem neměla v plánu vytvářet animaci, jen jsem chtěla vyfotit našeho Mikyho společně s krásným výhledem. Jenže ačkoli doma je Miky ochotně pózující model, venku na procházce má hned jiné zájmy, takže z fotek nebylo nic. Připadalo mi ale zábavné, jak fotky vypadají, když si je prohlížím rychle za sebou. :-) Škoda, že jsem nefotila se stativem. A dráty jsem nemazala, k téhle animaci patří.

Jako na houpačce

14. září 2012 v 13:04 | Brabikate
Tenhle týden mi začal poněkud neslavně - v pondělí jsem zbytečně jela do Prahy, abych následně zjistila, že padají veškeré plány na bydlení s přáteli, o kterém jsem tu nedávno tak básnila. Kromě toho mi do e-mailové schránky přišlo sdělení, že vyučující, u které mám psát bakalářskou práci, výrazně zkracuje svůj úvazek (což pro mě jinými slovy znamená, že si musím najít někoho jiného, jenže je tu i ta možnost, že nikoho s podobnou specializací neseženu). A navíc jsem zjistila, že bych měla mít v autoškole závěrečné zkoušky ve stejném termínu, kdy u Mácháče probíhá několikadenní školení k projektům Think Big od O2, kam jsem přislíbila účast a už se na to začínala těšit.

V úterý na mě dolehla špatná nálada a mrzutost bych mohla jen rozdávat. Ani krásná procházka s přítelem za svitu ještě teplého letního sluníčka nijak zvlášť nepomohla.

Jako doma

27. srpna 2012 v 12:44 | Brabikate
Prázdniny se blíží ke svému konci, druhá část zkouškového období ke svému začátku a já si ten fakt pořád nějak odmítám připustit. Tak hrozně se mi do toho učení nechce, že si ani nevzpomínám, kdy jsem se naposledy musela do něčeho tak moc nutit. Nejspíš za to může předmět, ze kterého mě zkouška čeká - starší česká literatura. Trávit hodiny a hodiny nad díly určenými buď Bohu, věřícím, nebo středověkým učencům je neskutečně náročné a po nějaké době i ubíjející. Na druhou stranu, když se do toho pustím a zvládnu to, nebudu se muset s tím už nikdy víc takhle detailně zaobírat... ;-)

Kromě zkoušky mám ještě plnou hlavu budoucího bydlení. Letos mám totiž v plánu vyměnit kolej za pronájem bytu, kde bych byla společně se svým bráchou a snad i s kamarádkou. Máme vyhlédnutý byt, jenže jsme jej ještě neviděli, protože volný bude až za několik dní. Známe ale jiný byt v tom samém domě, navíc je to jen 9 minut tramvají od mé školy a cena je v téhle části Prahy (vlastně i v jiných částech) naprosto bezkonkurenční! Kdyby to vyšlo, bylo by to dokonalé. Jenže tolik věcí nemusí vyjít... Kamarádce se byt nemusí líbit, koneckonců i mně a bráchovi se nemusí líbit, může tam být něco rozbitého, netěsnící okna...

Prázdninová

25. června 2012 v 15:16 | Brabikate
Mám skvělou náladu - červnové zkoušky mám hotové a po dlouhé době si můžu jen tak sednout a začíst se do knížky! Nebo nedělat vůbec nic! :-) O víkendu nejspíš pojedu s bývalými spolužáky kamsi do Českého Švýcarska a za pár týdnů na mě čeká dovolená... Už to tak vypadá, že na mě dolehla prázdninová nálada! Navíc jsem včera poprvé ve svém životě řídila auto, překvapivě to nebyla taková hrůza, jak jsem se obávala. Ale jak se říká: nechval dne před večerem. Uvidíme, jak to budu zvládat později. ;-)

Chystám se hodně číst a co nejvíc fotit. Už včera jsem s sebou na procházku vzala foťák, který se sice hned vybil, ale něco málo jsem přesto vyfotila. A na příští týden jsem domluvená s kamarádkou, že s ní vyfotím pár portrétů - takže pro změnu tu bude zas něco jiného než kytičky a krajinky. ;-)

Ze včerješí procházky

A co vy? Už cítíte prázdniny ve vzduchu? ;-)

Už aby to bylo

17. června 2012 v 20:29 | Brabikate
Letní zkouškové je mnohem náročnější než to zimní. Každé odpoledne teď svádí k tomu, abychom ho strávili někde venku, na sluníčku, na procházce... A když už se přižene nějaká ta bouřka, nic neláká víc než si jen sednout k oknu, po kterém tak příjemně a harmonicky bubnují dešťové kapky, a třeba se ponořit do zajímavé knížky nebo filmu. A to už nemluvím večerech, které místo nad pětisetstránkovou Mluvnicí češtiny 2 a dalšími skvosty by bylo tak hezké strávit někde venku s přáteli. A všechny ty akce, které se v tak hezkém počasí vždy vyrojí! Ach jo.

Ale už dost sebelítosti. Na druhou stranu je zase hezké, že nemusím chodit do práce a že mým jediným úkolem v současné chvíli je naučit se na zkoušky. A zvládnout autoškolu (do té jsem se teď totiž s několikaletým skluzem přihlásila). Spousta lidí by tohle považovala za štěstí.

Těším se na červenec a na srpen. Sice ještě budu mít nějaké ty povinnosti do školy, ale na určité období na ně můžu zapomenout - v červenci si totiž budu užívat (prý) krásné Sicílie, kam pojedu s rodiči a bráchou, a v srpnu poletím s přítelem do Bulharska. Nejradši bych tam už byla! Nejlépe na obou místech najednou! :-)

foto z Elby, 2011

S tím ale překvapivě souvisí i další věc - téma mé bakalářské práce. Zhruba před měsícem jsem se rozhodla a nechala si definitivně zapsat: Cestopisný fejeton májovců - Jana Nerudy a Vítězslava Hálka. Pořád jsem totiž nevěděla, o čem vlastně bakalářskou práci psát, ale když jsem viděla v nabídce tohle, zaujalo mě to na první pohled. Nakonec budu srovnávat, jak různě Neruda a Hálek popisují místa, která oba dva navštívili - především tedy Benátky, Istanbul a další, ale snad i jak všeobecně pojímají samotný motiv cesty a vlastního cestování. Mám ráda literaturu tohohle 19. století a když ještě k tomu je o cestování do takovýchto zajímavých míst... Ideální téma! :-) Ale uvidím, jak se ještě budu tvářit, až o tomu budu muset napsat celou bakalářku!

Tak a teď zpět k morfologii. Ve čtvrtek mi držte palce, prosím! ;-)

Mějte se krásně!
Pokud se nemusíte učit, vězte, že vám závidím! :-) A pokud se učit musíte - jsem v tom s vámi!

Fotky "naší" knížky

29. května 2012 v 13:18 | Brabikate

Na závěr článků o tom, jak jsme v rámci nakladatelské praxe vydávali knížku (více si můžete přečíst tady, tady, ale i tady), před vás tímto předkládám i závěr celé naší práce - vytištěnou knihu. Aby nedošlo k mýlce, pro jistotu ještě zdůrazňuji, že na jejím vydání jsem se podílela jakožto jedna z odpovědných redaktorek (nikoli jako autorka, nakladatel nebo typograf).

A je to v... tiskárně!

12. května 2012 v 15:28 | Brabikate
V několika minulých článcích jsem si vám stěžovala (ale zároveň pěla ódy) na předmět nakladatelská praxe, který jsem si tento semestr zapsala. Byl to i jeden z důvodů, proč jsem se tak dlouho neozvala. Byla to úmorná práce, ale nakonec jsme to zvládli (hlavně díky naší obětavé lektorce, musím dodat) a během minulého týdne byly všechny podklady odeslány do tiskárny! Jupíjej!

Obálka Čtenáři filmu - diváci časopisu
Obálka knihy © Pavel Cindr

Vydáváme knížku

8. března 2012 v 14:18 | Brabikate
Ve škole jsem si na letní semestr zapsala volitelný seminář Nakladatelská praxe. Měla jsem to v plánu v podstatě už od chvíle, kdy jsem si ještě na gymplu prohlížela stránky katedry a zjistila, že se tenhle předmět pravidelně jednou za rok vyučuje. Podmínkou pro zapsání je absolvování druhého volitelného semináře - Nakladatelské teorie, který jsem absolvovala na podzim. Obojí vyučuje přímo Vladimír Pistorius, nakladatel a mimo jiné i autor známé příručky Jak se dělá kniha, a vzhledem k tomu, že bych se jednou ráda viděla v nějakém nakladatelství, nemohla jsem se na tenhle seminář jen tak nepřihlásit! :-)

Moje skupinka (čítající mě a ještě jednu studentku) dostala za úkol redakčně připravit knížku Čtenáři filmu - diváci časopisu. Bude to drobná odborná knížka, vydá se jen 250 kusů. Ale opravdu se vydá, půjde na pulty (některých) knihkupců a dokonce budu napsaná vzadu v tiráži jakožto odpovědná redaktorka. Odměnou mi bude právě tahle drobná zmínka na konci knížky, jeden volný výtisk a 4 kredity na konci semestru.

A v čem že spočívá ta redakční příprava?

Šestka je mé šťastné číslo

1. ledna 2012 v 19:47 | Brabikate
Dnes mi přišel krásný mail. Rozhodně na něj musím odepsat. Dobří lidé nevymřeli! :-)

Pak jsem si taky uvědomila, že má tenhle blog přesně dnes výročí. Připíjím tedy neexistující sklenkou šampaňského a gratuluji mu k jeho šestileté existenci. Páni, šest let! Nechce se mi tomu ani věřit, ale vážně je to tak. Před šesti lety mé znuděné patnáctileté já brouzdalo internetem a zkusilo - jen tak z dlouhé chvíle, samozřejmě - založit si blog. Je zajímavé, jak se blog za tu dobu změnil. Je zajímavé, že úplně stejně jsem se změnila i já. Ono by to ale jinak ani nešlo, že? Trochu se stydím, když se na ty články podívám - je to hrůza. Ale nedokážu to smazat. Alespoň si díky tomu uvědomím, že každý nějak začíná...
 
 

Reklama