Harry Potter, tentokrát naposledy

14. července 2011 v 14:10 | Brabikate
Jsou generace, které vyrostly na Rychlých šípech, na Verneovkách, Foglarovkách či Vinetouovi. Já se hrdě hlásím k tomu, že jsem vyrostla na Harrym Potterovi. Na knížkách, filmech, fanfiction povídkách a dalším humbuku kolem toho. Filmový i knižní Harry rostl společně se mnou a já to všechno prožívala jako žádný jiný příběh předtím. A teď je tu poslední film, žádný další už nebude. Samozřejmě, že když jsem zjistila, že v Lounech budou promítat půlnoční premiéru, musela jsem tam také být!

Následující "recenzi" filmu berte prosím jako zhodnocení pro zasvěcené, kteří již četli knihu. Pokud mezi takové nepatříte a chystáte se na film jít, doporučuji následující řádky raději nečíst.Přestože je Harry Potter mou srdcovou záležitostí, do kina jsem přicházela s poněkud rozporuplnými pocity - obávala jsem se, že poslední díl bude jen pouhopouhou rozsáhlou bitvou plnou digitálních efektů, proudů světel a padání kamenů bradavických zdí, a takové typy filmu nejsou zrovna mým šálkem kávy. Nicméně den před premiérou mě napadlo pročíst si čtyři recenze, na něž odkazovalo ČSFD.cz (teď už jich je tam pochopitelně mnohem víc), které mi moji původní představu alespoň částečně poupravily k lepšímu.

Sedli jsme si do sedaček a téměř vzápětí začali promítat film. Žádné reklamy před filmem, žádné video o tom, že máte mít vypnuté telefony a nerušit sousedy - rovnou záběr na Voldemorta, který se právě zmocnil bezové hůlky. Úvod či shrnutí předchozího dílu se také nekoná a opravdu to působí dojmem, že to je pouze 1 film rozdělený do dvou částí, nikoliv dva samostatné filmy.

Děj připomínat nebudu, čtenáři knihy ho beztak znají, fanoušci dokonce i nazpaměť. Víte, ono je teď pro mě těžké psát nějaké objektivní zhodnocení, když právě stojím na místě člověka, který je víc než polovinu svého dvacetiletého života fanouškem Harryho Pottera a který do kina šel jen s minimálním očekáváním, načež jej film až na několik momentů neustále příjemně překvapoval! Navíc hlásek v mé hlavě mi při sledování stále našeptával užij si to, tentokrát je to už úplně naposledy.

A já si to opravdu užívala. Bitva i příprava na bitvu rozhodně nepůsobila jako přehlídka digitálních dovedností tvůrců filmu. Jedním z mých největších příjemných překvapení byla velmi dobře propracovaná psychologie hlavních postav - opravdu jsem prožívala s Harrym každou jeho chvíli, stejně tak s Ronem, Hermionou, Lenkou, Nevillem a také s mým oblíbencem Severusem Snapem. A rozhodně nesmím zapomenout ani na samotného Voldemorta. Tyto postavy byly ve filmu dle mého znázorněny skutečně přesně tak, jak měly být, a po prvním zhlédnutí nevím o ničem, co bych jim vytkla.

A právě tato dobře propracovaná psychologie hlavních postav je pro mě nejspíš tím nejdůležitějším, díky čemu jsem si film vychutnávala od první do poslední chvíle, přestože pár nedostatků film určitě má. Například to, že i když příprava na bitvu vypadá opravdu velkolepě, samotná bitva tolik velkolepá není. Vidíte sice bortící se věže, bojující kamenné strážce Bradavic s rozzuřenými obry a čaroděje v urputných soubojích, jenže všechno je to takové spíše anonymní - záběr na vám známou postavu je vždy jen letmý a zemřít zde uvidíte snad jen záporáky. Skutečná atmosféra bitvy, ve které umírají vaši oblíbenci, tedy v celé své hrůznosti a strachu, jde mimo vás. Stejně jako v knize se o mrtvých dozvídáte až po bitvě, přičemž pohled na truchlící i na mrtvé je sice smutný, ale rozhodně na vás nedoléhá takovou silou, jakou by mohl a jakou by si dané postavy zasloužily.

Kromě nedokonalé atmosféry bitvy jako celku tam byly ještě další dva momenty, které mě zarazily. Prvním z nich je scéna, kdy Harry definitivně poráží Voldemorta - tedy ten nejvelkolepější moment, ke kterému všech sedm dílů směřovalo. Mám pocit, že tato scéna by si zasloužila mnohem větší dramatičnost. Harryho červené světlo zde prostě jen přetlačí Voldemortovo zelené světlo, načež se Voldemort zapotácí, jeho hůlka vyskočí k Harrymu a... Právě v ten okamžik jsem si nebyla jistá, co se vlastně stalo. Je už mrtvý? Ale Harry přece nepoužil smrtící kletbu. To ho zabije jen kouzlo Mdloby na tebe? Po několika vteřinách se ale Voldemort začne rozpadat na tisíce malých kousků a je to jasné - je mrtvý. Není to špatná scéna, ale čekala jsem, že to bude ten nejdramatičtější okamžik ze všech, což ale nebyl.

A druhým zarážejícím momentem pro mě byla závěrečná scéna po 19 letech. Pokud se chystáte na film jít, předem se připravte, že to prostě bude sladké až na půdu a navíc herce, které jste před okamžikem viděli jako čerstvě dospělé teenagery, najednou vidíte jako o generaci starší lidi objímající své ratolesti a potlačující slzy nad tím, jak už nám ty naše děti vyrostly. Působí to opravdu podivně uměle, nepřirozeně - v lepším případě směšně, v horším trapně. Ale možná že když se na tohle duševně připravíte a budete s tím počítat, nakonec i ve vás vyvolá závěrečná scéna nostalgické vzpomínky.

A pak najednou plátno zahalí tma. Trvá to několik sekund, než se objeví první titulky. A během těch několika sekund - ve tmě a v tichu - vám to najednou dojde. Je Konec.
A je to tak definitivní! Žádný konec s malým k, který byl na konci každého dílu. Je tu Konec a Harry Potter s vámi už dál nepůjde.

Scén, které bych chtěla vyzvednout, je také několik - úprk na drakovi z Gringottovy banky a všechny ty zbourané střechy a komíny a následné plachtění nad Londýnem, to byla první chvíle, kdy jsem z hlavy vypustila všechny své původní obavy a naplno si užívala film. Dál pak několik působivých scén zobrazující přípravu na bitvu - vypouštění ochranných kouzel, vzrůstající napětí aktérů, úzkost a všichni ti "temní bojovníci" na straně Voldemorta. Připomnělo mi to atmosféru před bitvou o Helmův žleb v Pánu prstenů (až na to, že Bradavice mi přirostly k srdci mnohem více než nějaký Helmův žleb). Dále pak záběry ze samotné bitvy, hledání diadému v Komnatě nejvyšší potřeby, záchrana Malfoye, "sblížení" Rona a Hermiony a jeho hlášky provázející celým filmem... Takto bych mohla pokračovat dál a dál, protože dobrých scén tam bylo opravdu mnoho a já ten film potřebuji vidět alespoň dvakrát, abych se na něj mohla dívat více kritickýma očima.

Co se týče srovnání knihy a filmu, tak jako vždy tu je dost věcí, které si filmoví tvůrci vytvořili podle svého - tu něco ubrali, jinde zase přidali či předělali. Dle mého tam ale nic, co by nějak uškodilo filmu. Naopak, já jsem vždy ráda, když film přinese něco nového a otrocky se nedrží knižní předlohy. Za prvé film nemůže působit stejnými nástroji na diváka jako na kniha na čtenáře. Prostoru je málo a dlouhé vysvětlování ve filmech je jen na obtíž. Za druhé, pro mě je důležité zachování atmosféry - a pokud to znamená, že Harry místo toho aby sáhodlouze vysvětloval, jak přišel na to, že diadém se skrývá zrovna v této dřevěné šperkovnici, prostě jen slyší pískání (které je navíc i nakonec vysvětleno) a jde za ním, nemám s tím vůbec žádný problém. A za třetí, jsem ráda, když je film v něčem jiný, protože přestože příběh znám, je pro mě v něčem nový a překvapivý.
Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 je film skutečně velkolepý. Po jednom zhlédnutí nejsem schopná říci, zda se mi líbil více než jiné díly - co ale říci můžu, je to, že jsem byla opravdu příjemně překvapená, a mám za to, že Harry Potter získal takové finále, jaké si zasloužil.

Ale jak víte, já jsem jeden z těch bláznivých fanoušků. Možná ze mě mluví jen prosté okouzlení příběhem. Možná budu mít za pár týdnů mnohem střízlivější názor. Ale možná taky ne. ;-)

A co vy? Chystáte se na Harryho Pottera? Nebo už jste jej také viděli? A jaký je váš názor?

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lele Lele | Web | 14. července 2011 v 14:28 | Reagovat

Chystám se a také nevím, jestli se mám spíš těšit, nebo obávat :) Ale asi se spíš těším :)

2 Beth Beth | Web | 14. července 2011 v 14:30 | Reagovat

Já na to jdu příští týden a nehorázně se těším :) Ale zároveň to bude i smutné, protože to končí...ale třeba se nakonec autorka rozhodne napsat další díl :) I když nevím jestli by to tím celou sérii nezničilo...no uvidíme!

3 Director Director | Web | 14. července 2011 v 14:32 | Reagovat

No já jsem ho ještě neviděla a nechystám se, počkám až to bude v televizi. Ale věřte že tímto dílem to ještě nekončí.

4 Me. Me. | Web | 14. července 2011 v 14:33 | Reagovat

Ano, taky jsem na potterovských knížkách vyrostla.. pamatuju jak jsem se těšila na další knihu, a pak když vyšla, zhltla jsem ji za týden. S filmy je to podobně. Strašně se těším na ten poslední, na který jdu za týden...
Taky jsem přemýšlela, který díl se filmařům povedl nejvíce. Docela těžká otázka no.. :D ale asi se mi víc zamlouvají díly od čtyřky dál, kdy už to nejsou takové barvené pohádky, ale má to takový temnější až hororový nádech - což tyhle poslední dva filmy mají bez debat.
Takže na poslední díl se velice těším a myslím, že mě rozhodně nezklame.

Trochu mě mrzí, že to celé skončilo. Ale nic netrvá věčně a věřím, že si na knížky i na starší díly udělám čas. ;)

5 Brabikate Brabikate | Web | 14. července 2011 v 14:35 | Reagovat

[3]: A z čeho tak usuzuješ, smím-li se zeptat?

[2]: Já jsem vlastně docela ráda, že si zatím Rowlingová stojí za tím, že nic dalšího k Harrymu Potterovi nenapíše. Na jednu stranu bych si to určitě přečetla a myslím si, že v celém tom kouzelnickém světě je spousta prostoru pro další fikci, na druhou stranu... už by to prostě nebyl Harry Potter s tím posláním, jaké má mít. :-)

6 Awia Awia | Web | 14. července 2011 v 14:41 | Reagovat

Rozhodně půjdu! Jen ještě nevím kdy ... ale to se vymyslí. :) Poslední díl si přece nemůžu nechat ujít.

7 Director Director | Web | 14. července 2011 v 14:44 | Reagovat

[5]:No stačí hledat na internetu. A nebo co si o tom myslí herci jejich dojmy si někde přečíst.

8 hakuka hakuka | Web | 14. července 2011 v 14:50 | Reagovat

Sakra, sakra, sakra... já se do toho kina tak těším. Neměla jsem to číst. Jsem na měko už teď, co budu dělat v tom kině? Jo, nejspíš budu bulet jak želva, asi bych na to měla ostatní připravit. :-D (Ano, jsem dítě potterovské) :-D

9 hakuka hakuka | Web | 14. července 2011 v 14:52 | Reagovat

[7]: no, ne že bych ti do teho chtěla kecat, ale co si myslí herci je paní Rowlingové srdečně jedno. Skončilo to, klapka finále. :-P

10 Brabikate Brabikate | Web | 14. července 2011 v 14:55 | Reagovat

[7]: Co se týče Rowlingové, tak ta prohlašuje, že s Harrym Potterem skončila a žádný další díl nechystá. A herci říkají, že by se za x let rádi znovu sešli... ale to nemusí znamenat vůbec nic, jsou to "jen" herci a hlavně za těch x let už Harry Potter upadne v zapomnění a zájem o nějaký comeback bude jen mezi bývalými fanoušky. Možná, že by se mohl HP objevit v nějaké seriálové podobě, to by nemuselo být marné...8-)  ale jinak to moc optimisticky tedy nevidím... Nebo máš nějaké ještě další informace? Jestli ano, ráda si je přečtu. :-)

11 Méérs ☮ Méérs ☮ | Web | 14. července 2011 v 14:56 | Reagovat

ach ne, konec s velkým K. Jakožto celoživotní fanda HP ságy mi bylo zle už jenom při představě, že to jednou musí skočit. A když jsem dočetla 7. knížku, podívala se na 7. film, došlo mi, že je konec. Po zádech mi přeběhl márz a do očí se mi natlačily slzy. Pro fandu není nic horšího :-)

12 Director Director | 14. července 2011 v 14:56 | Reagovat

No určitě, jenom říkám co jsem někde viděla. Však kniha nemusí být stejná jako film..

13 Pesimista co žije Pesimista co žije | Web | 14. července 2011 v 14:56 | Reagovat

Ja jedu na Pottera až teť v sobotu do Olympie...těšim se, ale nevim jaký to bude když deme na 3D:-)
Strašně se těšim

14 Karin Karin | Web | 14. července 2011 v 15:00 | Reagovat

Dnes sa chystám na priemiéru ;) kniha bola úžastná tak dúfam že ma to nesklame :)

15 Gabriella Gabriella | Web | 14. července 2011 v 15:00 | Reagovat

Já už ho chci taky vidět! Bohužel  jak chodím na brigádu není vůbec čas :-/
Nepokrytě ti závidím, že už jsi ho viděla! Jak já se těším. Stačil trailer a byla jsem nadšená :)

16 Ilma Ilma | E-mail | Web | 14. července 2011 v 15:17 | Reagovat

Též se mi poštěstilo (:D) být na půlnoční premiéře. Popravdě jsem byla ráda, že před filmem žádné reklamy nebyly. Žádné titulky a scénky z minulých dílů. Jenom přečci ten kdo jde na pokračování tak předchozí díl pravděpodobně viděl. Film jsi popsala velmi dobře. Ta psychologie, o které ses zmiňovala je bezkonkurenční. Vložili do toho poslendího dílu skutečně "hodně" emocí. Těším se na to, až se na to kouknu znova. Sama. Většinou to více vnímám. Ale i tak.. jsem se na film dokázala soustředit a působil na mě tak, že to byl jeden z nejlepších dílů Harryho Pottera. Knihu jsem porzatím bohužel nečetla.

17 Lotty Lotty | Web | 14. července 2011 v 15:26 | Reagovat

když už jsem přečetla harryho pottera v češtině, s vervou jsem se pustila do anglické verze...doporučuju

18 Brabikate Brabikate | Web | 14. července 2011 v 15:36 | Reagovat

Právě jsem narazila na skvělé video pro všechny milovníky Snapea: http://www.imdb.com/video/imdb/vi3856899097

Pozor, obsahuje ale dost scén z posledního dílu.

19 Nobody Nobody | Web | 14. července 2011 v 15:43 | Reagovat

Poslední díl Harryho jsem nečetla a tak mě snad finále nemá čím zklamat. Ti, co jí četli, se tradičně ohrazují tím, že to mělo spoustu nedostatků, ale tomu se vyhnu. :-D

Chystám se v sobotu a jsem napnutá jak guma od trenek. :)

20 Lištička Lištička | Web | 14. července 2011 v 15:46 | Reagovat

Ještě jsem neviděla ani první část posledního dílu. Mám knihy raději než ty filmy :-)

21 Babe Babe | E-mail | Web | 14. července 2011 v 15:50 | Reagovat

[18]: Díky! :D
já to teď stahuju, ale xenužel v ruštině, a anglický titulky nikde ještě nejsou :D ale co, odjíždim na tejden tak se budu dívat aspoň na obrázky :D.

22 Brabikate Brabikate | Web | 14. července 2011 v 15:53 | Reagovat

[20]: Knihy jsou rozhodně lepší! :-)

[21]: Co stahuješ v ruštině? To video? Nebo snad celý film? ???

23 Moi Keiniku Sangová Moi Keiniku Sangová | Web | 14. července 2011 v 16:12 | Reagovat

Jen počkej, on se ten Voldemort ještě poskládá :-D Chystám, začínám se o toho Snapea celkem bát :-P

24 M. M. | Web | 14. července 2011 v 17:41 | Reagovat

Ja to filmove zpracovani nikdy nemela moc rada, presto jsem na kazdem (krom prvni casti sedmicky) byla v kine. Jeste nevim, jestli na druhou cast pujdu, ale i kdyby ne, urcite se na film podivam.
Taky jsem na Harrym vyrostla.. prvni knihu jsem cetla kdyz mi bylo 11, posledni kdyz mi bylo 17 :-)
Ta kapitola po 19 letech mi prisla nejak trapna i v knize, tak jsem zvedava na film.

25 Filomena Filomena | Web | 14. července 2011 v 18:16 | Reagovat

Já jedu v sobotu a už teď se těším. Jako milovník knih jsem byla častokrát zklamaná, kolik scén vystřihli nebo zkrátili či dokonce pozměnili, ale snad to bude fajn. A obávám se smrti Severuse, protože je moje nejoblíbenější postava ... ale brečet budu stejně, to se vsaď ;)

26 Vendy Vendy | Web | 15. července 2011 v 14:09 | Reagovat

Po pravdě jsem tvou recenzi četla asi tak do půlky, protože na to chci jít a nechci se nechat překvapit hned a ve všem. Knížku jsem četla, takže vím,jak to zkouší, viděla jsem upoutávky, takže mám představu, o čem to bude... a tvá recenze je poutavá.
Zaujala mě tvá připomínka k bitvě samotné a k okamžikům, kdy se teprve ukazuje, kolik lidí je vlastně pryč... a vzpomněla jsem si na jinou bitvu, která byla strhující a dojemné chvilky zachytili velmi dobře, včetně závěrečného procházení bitevního pole. Mluvím o bitvě u Helmova žlebu a bitvě na Pellenorských polích z filmu Pán prstenu. Zachytil totiž nejen neuvěřitelný masakr, ale i malé osobní momenty. A díky tomu dal bitvě velmi lidský rozměr...
Na Harryho jsem zvědavá a už se těším!

27 Babe Babe | E-mail | Web | 15. července 2011 v 16:29 | Reagovat

[22]: Film :D rozumět tomu stejně nebylo potřeba :D, knihu si dost pamatuju :).

28 Danielle Danielle | Web | 17. července 2011 v 21:31 | Reagovat

na Harryho se chystám a těším se:)
promiň, že píšu až po takové době, ale chci ti mockrát poděkovat za tituly té odborné literatury. tyjo docela na to koukám. tolik toho. možná se na něco kouknu, abych věděla jestli tu školu opravdu studovat chci a mám to zkoušet či nikoliv. mockrát ti děkuju. vážim si toho. díky.:)

29 PISTÁCIE PISTÁCIE | Web | 18. července 2011 v 12:03 | Reagovat

ahoj ahoj:)
super článek. musim rict, ze jsou v tom tvem clanku celkem jasně a skoro stejně popsany i moje pocity z tohoto filmu.
chtela sem jit puvodne na pulnocni premieru ale tak nejak to pak nevyšlo. tak jsem si sla Harryho do kina vychutnat v patek.
jako tesila sem se a zaroven i bala co prijde a smutnila ze je to naposledy
hodne veci mi tam prislo komickych a divnych....
a naopak dalsi byly super..
ale nejvic sem se uz asi 5 dílu HP tesila ze uz by to mohli dat Ron a Hermiona dohromady :D :D tak konecne v poslednim dile sem se dočkala mno.:D to me potesilo aso nejvic...
a pak slza ukapla kdyz Harry umrel :D :D i kdýz sem vedela ze je to blbost aby umrel .. kdyz pak sem vedela ze prijde ta scena s Giny a s jejich detmi :D :D :))
ale tak celkove ten film hodnotim kladně......
jen nekery sceny jak rikam dost komicky.. asi nejvic ta s Brumbalem na tom nadrazi...a ta posledni samozrejme.. protoze urco je mohli namaskovat lip .. jasne Draco vypadal dost staře :D :D ale jinak ostatni vypadali jak nejaci mladici .. :D :D a vubec ne jako dospeli lide s detmi :D ale nevaaaa... :))
celkove super film .. :)
jen me fakt mrzi uze je konec...

30 Jane Jane | 22. července 2011 v 17:22 | Reagovat

Super článek! :-) Taky jsem se bála, že to grandiozní finále nebude zas tak moc grandiozní a že se bude pravděpodobně jednat jen o nějakých pár hůlkových soubojů, jak tomu bylo třeba v pětce.
Ale opak byl pravdou. Bylo tam cítit to napětí, strach z blížících se okamžiků. Vztahy mezi hlavními postavami byly sice okleštěny, ale těch jsme se dost nabažili v první části.
Ano! Musím říct, že se mi to líbilo ;-) Ikdyž nebudu vést debatu o tom, jak moc to 3D bylo 3D. Jinak to bylo velice důstojné zakončení ságy. Až tedy na pár trapných momentů, které byly podle mě:
1) Polibek Rona a Hermiony (na tom se mohlo udělat daleko víc. Čekala jsem, že tam vyplyne celých těch 7 let, kdy se pomalu oťukávali a z původní nenávisti, přes přátelství a přes všechny trable zjistili, že jsou si souzeni. To všechno tam mohlo v nějakém dramatickém okamžiku vyplynout. Místo toho mi to přišlo jen jakože: Za chvíli můžem zemřít, tak ať se trochu pomějem.
2) Voldemortův smích (po jeho slovech: ,,Harry is dead.'' To teda u nás vybuchlo smíchy celé kino)
3) Snapeova smrt (Je to moje nejoblíbenější postava a taky myslím, že měla nejvíce potenciálu. Sice se mi líbilo, jak ztvárnili jeho vzpomínky, ale ta smrt byla už horší. Nevím teď přesně, jak to bylo v knížce, ale myslela jsem, že zemře důstojně a ne že bude ještě Voldemortovi podlézat, když už stejně věděl, že ho zabije.
4) Voldemortova smrt (Ano, ta mohla být opravdu dramatičtější. Ten, kdo nečetl knížku se asi těžko dovtípil, že Voldemortova smrtící kletba se odrazila od Harryho štítové. Taky jsem čekala, že by u konce jeho duše mohlo být promítnuto, co všechno strašlivého udělal, pak by se to proměnilo ve stíny a vtáhnulo ho to do temnoty. No už vážně musím přestat fantazírovat :D

31 Werika Werika | Web | 13. srpna 2011 v 19:12 | Reagovat

Takže... co s tím? Patřím také k docela zapáleným fanouškům téhleté kouzelné (doslova) série. (Mimochodem jsem si řekla, že znovu přelouskám všech sedm knih, mám už za sebou čtyři a čtvrt za pět dnů, slušný výkon, ne? :D)
Musím říct, že film jsem hodně srovnávala s knihou a není asi třeba zdůražnovat, co vyšlo jako vítěz. Taky přiznávám, že sedmý díl, druhá část u mně taky neuspěl jako nejlepší filmová adaptace. (vivat Vězeň z Azkabanu a Ohnivý pohár). Netvrdím, že byl hrozný, rozhodně ne. Dokonalá digitální nálož, slušná akcička, herecké výkony a tak dále.
Upřímně mě popudil upravený filmový konec, to říkám na rovinu. Moc se mi líbilo, jak to v knize pozorovala celá škola, a jak Harry vyprovokoval Voldemorta, který se v podstatě zabil sám. Nevím, kdo má na svědomí tenhle alternativní konec, ale si to vycucal z malíčku. Asi moc lpím na předloze :D
Další taková scéna je ta s Nevillem a hořícím Moudrým kloboukem, to mi ale vadilo méně. Část á ala most tam prakticky taky neměla být, to už je mi ale vcelku jedno, jelikož velmi oceňuji každou minutu, kterou Neville Longbottom strávil na plátně :-D Mimochodem, jeho postava se tak neuvěřitelně vyvinula! (naprosto ignoruj předchozí část, mé druhé já se platonicky zaláskovalo :"D)
Ano, souhlasím s tebou ohledně toho, že bitva samotná nebyla tak velkolepá. Ostatně, tolik "epickosti" by už se ani nedalo snést :D
Nu a ano, při závěřečném epilogu se uchechtávalo celé kino, tohle tvůrci asi neplánovali :"D
Cwelkově jsem se ale cítila tak nějak divně, jelikož jizvatý obrýlený kluk a jeho přátelé mě provázeli už od mých šesti, let, tedy téměř devět let. Je to dlouhá doba a je mi trochu líto, že už to skončilo, ale zase v duchu upřímně prosím paní Rowlingoou, aby nepsala žádné pokračování. :)

32 Vítek Vítek | 8. března 2015 v 22:53 | Reagovat

Mně zase přirostl k srdci mnohem víc Pán prstenů než nějaký Harry Potter...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama