Elektronické čtečky, nebo papírové knihy?

13. března 2011 v 11:06 | Brabikate |  Zaujalo mě
Diskuse na toto téma se vedou už od konce devadesátých let, kdy světlo světa spatřila první elektronická čtečka knih. Od té doby prošly čtečky (e-book readery, chcete-li anglickou terminologii) velkou proměnou, aby sloužily svým uživatelům co možná nejpohodlněji a dokonce lépe než papírové knihy. Jenže přesto jsou čtečky pro většinu čtenářů stále něčím kontroverzním a nežádoucím. Proč tomu tak je? Pojďme tedy zauvažovat, co je lepší: čtečka nebo papírová kniha?Když se nad tím zamyslíme, je naprosto logické, že v dnešní digitální době jde vývoj právě tímto směrem. Digitální jsou fotografie, televize, fotorámečky, televizní přenos, hudba, film, přenos informací… Rozebírat přínosy jednotlivých vynálezů posledních desetiletí nebudu - jisté ale je, že většina z nás by v současné době neměnila. A i když se mnohde objevuje jakási nostalgie po starých dobrých šumících televizích a kouzlu perem psaných dopisů, většina takto "povzdychávajícíh" lidí stejně raději napíše onen chladný a neosobní e-mail, jelikož je to rychlejší a levnější. A stejně tak většina z nás do kapsy raději zastrčí maličký MP3 přehrávač se stovkami písniček než těžký walkman s jednou jedinou kazetou.

Jenže. Lidé nejsou čistě pragmaticky smýšlející tvorové a z "dob nedigitálních" si s sebou nesou jisté materiální a vlastnické choutky. :-) Nejde nám jen o samotná data. Jde nám i o jejich formu, o jejich nosič. O to, že nám stojí knížky či CD hezky vyrovnané na poličce, kde si je můžeme kdykoli prohlédnout. O to, že je to předmět, který vlastním, na který mohu sáhnout. Ne jen jakýsi soubor v počítači. Pokud se nad tím zamyslíme, musíme uznat, že na tomto tvrzení je něco pravdy a že tedy převážně z těchto důvodů potom vzniká sentiment po starých nedigitálních přístrojích či nosičích.

A stejně tak to je i s knihami. Velkou část samotného zážitku nemáme spojenou jen s textem samotným, ale právě i s nosičem: Vůně knihy, ať staré nebo nové. Papír, jeho barva, textura. Obálka. Záložky v knížce. Vzduch, který rozvíříme rychlým listováním. Nevím, jak vy, ale já když si přečtu knihu a později na ni vzpomínám, téměř vždy se mi vybaví i to, jak vlastně ta kniha vypadala. Čtení tedy není jen jakýmsi přijímáním textů, působí při něm na nás i všechny vedlejší (tzv. sekundární) vjemy, které pro samotný obsah a jeho správné pochopení většinou nejsou vůbec podstatné. Ale pro většinu čtenářů jednoduše od čtení neoddělitelné.


Já osobně mám papírové knihy ráda. Pro všechny ty věci, o kterých jsem psala výše. Plní jednoduše i mnoho estetických funkcí ať už při samotném čtení, tak jen při "stání" v domácí knihovničce, která dovede každou místnost o něco zútulnit. Poslední dobou uvažuji ale nad tím, že si přesto našetřím na čtečku elektronických knih. A to hned z několika důvodů:

Čím dál tím víc literatury je dostupné v elektronické podobě. Je to pohodlné a snadno k sehnání, stačí jen stáhnout soubor, případně zaplatit a můžete číst. Nemusíte knížku shánět po knihovnách. Nemůže se vám stát, že si knihu už někdo vypůjčil před vámi, nebo že je výtisk už vyprodaný a čeká se na dotisk. Máte tedy možnost si knihu vytisknout sami (což je zdlouhavé a nákladné), přečíst si ji v počítači (což je nepohodlné), nebo právě v elektronické čtečce.

Elektronické čtečky jsou dovedeny do té dokonalosti, že se jejich používání má stát pro uživatele co nejpohodlnější a nejpříjemnější. Displej je osvícen jen minimálně, aby neunavoval oči při dlouhém čtení (a naopak je šetřil při tlumeném osvětlení), což se děje při dlouhém čtení na obrazovce počítačového monitoru. Můžete si zde libovolně zvětšovat a zmenšovat písmo, vkládat poznámky, záložky. Přístroj je malý a lehký a vejde se do něj tolik knih, kolik byste na svých zádech nikdy neunesli. Navíc baterie vydrží až kolem 50 hodin provozu, což s notebookem ani s tabletem nelze vůbec srovnávat.Elektronická kniha je navíc levnější. Ať už v internetových obchodech, tak ve volně šířených materiálech (zadarmo). Stejně tak je levnější a výhodnější pro samotné nakladatele, kterým odpadá hned několik položek z výroby. Navíc se jim nikdy nemůže stát, že by e-knih vydali moc a zůstaly jim stát na policích, jako se to stává u knih papírových. E-knih je prostě tolik, kolikrát jsou staženy. Nakladatelům by se tudíž snížily náklady vycházející z této rizikovosti a ušetřené peníze by se mohly hodit např. při vydávání dalších knih, nebo se naopak projevit sníženou cenou samotné knihy. :-) Ale to jsou už jen takové mé hypotézy. :-)

Ještě před rokem bych ale přes všechny tyto výhody elektronickou čtečku zřejmě nechtěla. Především proto, že četba pro mě byla čistě něčím odpočinkovým a nutnost shánět knihy byla minimální. Na střední to tak chodí. Nic se neděje, když knihu neseženete. Vezmete si jinou. Nebo prostě ve škole řeknete, že ji v knihovně neměli, či počkáte, protože na její přečtení máte dostatek času. Jenže na vysoké už je to jinak. Elektronického materiálu je čím dál víc a mnohé knihy nejsou v tištěné podobě k sehnání. Nezbývá vám než se obrátit na elektronickou knihu, třeba i z pohodlnosti, protože se vám nechce jet do knihovny na druhé straně města. Ale kdo to má pořád na tom monitoru číst? A všechno to tisknout?

Myslím, že na běžné relaxační čtení, kdy si přečtete pár stránek před spaním, pořizování čtečky asi není nutné. Ale pro studium nebo práci, která vyžaduje to, co mé studium, je to rozhodně praktická věc.

A když vedle sebe budou ležet čtečka a papírová kniha, myslím, že vždycky sáhnu po té knize. Ale když mám čtečku na stole a knihu kdesi v daleké knihovně, čtečka bude vítězit. :-)

A docela se na ni těším. ;-)


A jaký máte názor na tuto problematiku vy? Uvažujete o čtečce (či ji dokonce vlastníte), nebo je jednoznačně zavrhujete? Názory vítány. ;-)

Zdroje obrázků: databáze SXC.hu, pro.inflow.cz a masternewmedia.org
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Abyss Abyss | Web | 13. března 2011 v 11:39 | Reagovat

Čtečku mám od začátku tohoto roku, nemůžu na ni říct jediné špatné slovo, papírové knihy sice mají nějaké to kouzlo, ale při cestách sebou nemusím alespoň tahat tolik (mnohdy dost těžkých) knih, e-čtečka se mi vejde všude a hlavně je to skvělé na čtení školních materiálů a knížek v originále, protože především s těma originálama je docela problém.
Jinak od začátku roku jsem svou čtečku nabíjela dvakrát, poprvé když přišla a po druhé koncem února a to ji používám každý den kvůli škole, protože je to vlastně můj školní sešit :)
Vždycky budu mít raději knihy na poličce než v čtečce, každopádně ovšem proto e-knihám nic nemám. To je prostě pokrok, jako když má teď každý mobil a nemusí volat z budky :)

2 Bels Bels | Web | 13. března 2011 v 11:43 | Reagovat

Neuvažuji, ani nezavrhuji. Zatím ji nechci, už proto, že ji nepotřebuji. Knihy miluji... už proto, co jsi psala víše. Ale zároveň musím uznat, že čtečka může být užitečná věcička - hlavně právě pro ty, kteří potřebují hodně materiálu, který se nedá sehnat v tištěné formě, nebo hodně těžko... Ale na takovéto domácí čtení je kniha lepší... Ale myslím, že tu čtečku si v následujících letech asi stejně pořídím, že se tomu nevyhnu... Ale knihy pro mě budou mít navždy své osobní kouzlo ;)

3 Ayamee Ayamee | 13. března 2011 v 11:53 | Reagovat

[1]: Zošit? To akože sa dá do takej čtečky (nenapadne ma slovenské slovo, ehm... čítačka! :D) aj písať? Ako nemyslím, že je tam dáky kompletný prepracovaný word, ale či si tam môžeš v prípade potreby naťukať i dáke tie poznámky z prednášky :-D. Toto ma vždy zaujímalo ohľadom tých čítačiek :-D

4 Aailyyn Aailyyn | Web | 13. března 2011 v 12:07 | Reagovat

Nevlastním a prozatím o tom ani neuvažuju. Pro mě osobně je papírová kniha prostě papírová kniha. Určité nepopiratelné kouzlo to má. I když už se potkávám s tím, co už tu padlo, že mnoho studijních materiálů je snadno dostupný v digitální podobě. Musela bych si na vlastní kůži čtečku vyzkoušet, abych mohla říct, jestli se z toho čte dobře, číst na notesu oči děsně unavuje, to ráda nemám. Čtečky jsou asi vyřešený i líp. Pokud výhody e-booků jako skladnost přesvědčí alespoň pár lidí a ti začnou víc číst, tak to nemůžu odsoudit. Každý ať si vybere, co je mu nejbližší.

5 Abyss Abyss | Web | 13. března 2011 v 12:07 | Reagovat

[3]: No to se liší jako čtečka od čtečky, já tam třeba klávesnici mám a psát si do toho můžu, ale ten sešit mám spíš tak, že to píšu normálně do notebooku (hodně věcí máme i v e-podobě od školy) a pak to do čtečky jen nahraju. Přímo jen na psaní je čtečka zatím dost nevhodná, jen pro nejhorší případy tam člověk ale může něco naťukat, je to spíš k tomu aby sis tam mohla k textům doplňovat poznámky :)

6 Adelaine Georgia Screams Adelaine Georgia Screams | Web | 13. března 2011 v 12:16 | Reagovat

Já bych teda zvolila staré dobré papírové knihy, prostě.. mi přijdou lepší, mají svoje kouzlo.. Nevím, tenhle "pokrok" a vymoženosti se mi nějak nelíbí..

7 gemik gemik | E-mail | Web | 13. března 2011 v 12:38 | Reagovat

Perfektní článek. Já si sice postupně vytvářím klasikou knihovnu, ovšem čtečku si chci také určitě pořídit. Knihy mají své nepopiratelné kouzlo, ale pro časté cestování je malá čtečka, do které se vejdou tisíce titulů, prostě k nezaplacení.

8 Brita Brita | E-mail | Web | 13. března 2011 v 12:44 | Reagovat

Taky mám čtečku. Kindle od amazonu. Je velká asi jako A5 sešit. Dostala jsem ji k Vánocům a nemůžu si ji vynachválit. České knihy čtu raději v papírové podobě, anglické se lépe čtou na readeru. Stačí "najet" na slovo a zobrazí se, co znamená.
Prakticky tomuhle přístroji vděčím za angličtinu :D
Zrovna tenhle model, který mám, nesvítí vůbec. Prvně jsem ho nabíjela po měsíci každodenního používání. Displej se jen minimálně leskne a, no prostě nemůžu vynachválit :D
Knížka se načte do minuty, žádné čekání ve frontě, žádné "už jsme všechny výtisky vypůjčili"
No, já bych mohla kecat a kecat, tak radši končím :D

9 Bylinka Bylinka | Web | 13. března 2011 v 14:17 | Reagovat

Skvělý článek!! O čtečkách už jsem párkrát slyšela, ale nikdy jsem o nich zatím nějak více neuvažovala. Až po přečtení tvojeho článku mi začalo v hlavě šrotovat, zda si ji nepořídit! Tak jsem se chtěla zeptat - v jaké cenové relaci se pohybuje hodnota téhle věcičky?
Neodsuzovala bych ji, naopak - v dnešním digitalizovaném světě to může být cesta k lidem, kteří obvykle nečtou, určitě to může nalákat spoustu nových čtenářů líných si dojít do knihovny :)

10 Brabikate Brabikate | Web | 13. března 2011 v 14:59 | Reagovat

Páni, jsem ráda, že jste se mi tu rozhovořili! :-) A praktické zkušenosti se čtečkami jsou užitečné, zvlášť když se teprve po čtečkách začínám rozhlížet! ;-) Třeba o té funkci s významem cizích slov, o které píše Brita [8]:, jsem vůbec nevěděla! A nadchlo mě to, protože to mě právě štve u čtení anglických knih... Nějak tomu rozumím, ale pak je tam slovo, které si musím dohledat... a to je často taková otrava, že u toho čtení dlouho nevydržím. Tohle zní úplně ideálně! :-)

[9]: V jaké cenové relaci? No, úplně levné zařízení to není... a taky je to dost různé, některé nabízejí třeba i přístup k internetu a různé další funkce a od toho se ta cena odvíjí. Ale co jsem tak koukala, ceny začínají zhruba na 2 400 Kč a ty opravdu "nadupadné" se mohou vyšplhat až do nějakých 12 000 Kč, ale to už je, myslím, pro běžné uživatele úplně zbytečné. :-)

11 Aates Aates | Web | 13. března 2011 v 18:58 | Reagovat

Mám ráda papírové knihy, právě pro ty výše popsané důvody. Můžu si knihu osahat a není to jen cosi abstraktního v počítači. Jelikož čtení je pro mě odpočinkem a nemusím shánět nedostupné knihy, čtečku nepotřebuji. A ani bych ji nechtěla. Fotky mám taky ráda vyvolané :)

12 MileynQa&SmileynQa MileynQa&SmileynQa | Web | 13. března 2011 v 21:16 | Reagovat

Krásný Blog :)*

13 veronika veronika | 13. března 2011 v 22:01 | Reagovat

čítačka je celkom fajn. možno, že si nejakú neskôr obstarám.

14 maybe-strange maybe-strange | Web | 14. března 2011 v 6:19 | Reagovat

Čtečka je podle mě zbytečná, přijde mi to takové nepřirozené.. Není krásnější pocit, než držet v ruce pravou knihu. :)

15 T(h)om T(h)om | Web | 14. března 2011 v 17:01 | Reagovat

Za svůj život jsem přečetl spoustu knížek - pochopitelně těch papírových, ale dnes už bych asi s klidem sáhl po čtečce. Ano, papír, vůně tiskařské barvy a obracení stránek má svoje kouzlo, jenže kniha by neměla být o hmotě, ale o obsahu. Vezmeme-li v úvahu náklady, praktičnost, distribuční položky atd, elektronická kniha bude vítězit a nepochybuji o tom, že brzy se dočká masového rozšíření. Mnohá díla jsou již v elektronické podobně ke stažení zdarma v různých formátech, což atraktivitu čteček ještě zvyšuje.

16 Peťka :) Peťka :) | Web | 15. března 2011 v 14:09 | Reagovat

musím říct, že o čtečkách jsem toho moc nevěděla, takže tvůj článek je pro mě zajímavým přínosem a rozšířením informací ;)
já sama jsem také zastánce tištěných knih, ale s nástupem na vysokou jsem musela z mnohých svých zásad ustoupit. můj průměr jsou tak 3-4 knihy za týden, takže trmácet se stále do knihovny je docela náročné (hlavně záda si pak docela stěžují, když nesu nějakých 10 knih v jednom batohu). Takže teď stahuju knihy v pdf jako divá, protože to šetří čas a je to pro mě pohodlnější. Jen ty oči pak protestují. Takže o čtečce teď rozhodně začnu přemýšlet. Díky za typ ;)

17 NaiveBrunette :) NaiveBrunette :) | Web | 15. března 2011 v 20:02 | Reagovat

Jednoznačně papírová kniha .)Navíc ráda chodím do knihovny, takže pro mě není nic lepšího než si sednout do křesla, uvařit si hrnek kafe a přičichnout si k nějaké pěkně staré, ale přesto krásně knize. Proč by se mělo vše dávat do digitální podoby .) Nemusíme být ve všem "moderní"..

18 signoraa signoraa | Web | 16. března 2011 v 8:50 | Reagovat

Pokrok určitě nelze zastavit a čtečky budou stále častěji využívány.
Já jsem však staromilec, miluju knihy v tištěné podobě. Mám jich plný byt a dalo by se říci, že jsem knihomol. Dokážu vzít do ruky už mnohokrát přečtenou knihu, jen tak namátkou jí někde otevřít a znovu se začíst do již známého textu. :-)

19 Gabriella Gabriella | Web | 16. března 2011 v 21:26 | Reagovat

Osobně jsme toho o čtečkách nevěděla zase tolik abych o ní uvažovala, ale  pokrok se nedá zastavit a je možný, že se na ni někdy dostane.
Ale já prostě miluju knihkupctví, když se tak procházím uličkama a vybírám si knížku, kterou si odnesu domů a pak si ji můžu strčit do té naší obrovské knihovny. Možná proto už ani tak často nechodím do knihovny, protože když si přečtu něco co se mi líbí, tak mě pak mrzí, že ji nemám doma a musím jí vrátit:)

20 veki veki | Web | 24. března 2011 v 17:45 | Reagovat

Shánění některých knih je vážně obtížné a pořizovat si spoustu odborné literatury je zase příliš nákladné. Čtečku nemám a neplánuji, věřím, že může ulehčit práci.
Ovšem nedám dopustit na knihy a ono i to shánění má něco do sebe :)  Mám pak pocit, že jsem zvítězila. :D

21 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 26. března 2011 v 19:58 | Reagovat

Knihy miluju, takže jsem rozhodně jen pro ně. Čtečku ani náhodou neplánuju vlastnit. To není nic pro mě=)

22 twilight-saga-steph-meyer twilight-saga-steph-meyer | E-mail | Web | 3. dubna 2011 v 23:56 | Reagovat

Uvažuji, že si ji koupím, ale pořád nemám jasno v tom, jestli si jde stáhnout e-kniha... já nevím třeba z ulož to a nahrát ji do čtečky. Byla bych moc vděčná za odpověď. ;-)  :-D

23 T(h)om T(h)om | Web | 8. dubna 2011 v 15:49 | Reagovat

[22]: Jde. A dokonce velmi snadno;)

24 twilight-saga-steph-meyer twilight-saga-steph-meyer | E-mail | Web | 8. dubna 2011 v 23:01 | Reagovat

[23]: díky za odpověď :) - už mám objednaný amazon knidle 3

25 "xxx" "xxx" | Web | 24. dubna 2011 v 8:15 | Reagovat

užasný článek! .))
Papírové knihy mají svoje kouzlo.. ale čtečka je zase taková, praktická !! .))

26 Ducii Ducii | Web | 27. dubna 2011 v 11:28 | Reagovat

Ještě před tak měsícem bych napsala že čtečku ani náhodou, nyní je jedna na cestě ke mně domů... důvod: příliš mnoho četby v elektronické podobně a kdo to má pořád tisknout:-) Ale i tak když to půjde, raději vezmu do ruky knihu.

27 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 15. května 2011 v 11:29 | Reagovat

Jistě, všechno jde pořád dopředu a já z toho mám trochu strach. Studuji knihovnictví, zatím jen na střední, ale chystám se i na vysokou, takže tuhle problematiku často řešíme.
Dnes už nikoho nenapadne ani ve snu, že by si pořídil knihu na pergamenu, protože pergamen je dražší a těžší než papír. A teď přichází to samé v podobě e-booku. Je levnější a lehčí, konkuruje papírovým knihám jako nic jiného kdy předtím.
Lidé tvrdí, že hlavní výhoda tkví v tom, že knihu si mohou kdykoliv a kdekoliv stáhnout, že nemusí do knihovny. To je ale věc tohohle desetiletí, nás všichni učitelé upozorňují, že tohle všechno spěje k rychlému konci. Nikomu se prostě nevyplatí poskytovat data jen tak zadarmo. I na data na internetu se stahují autorská práva a v průběhu let budou vyžadovat registraci a zaplacení určitého poplatku. Což je věc, která se dnes děje v každé knihovně. A hodně lidí ani neví, že většina knihoven už elektronické knihy poskytuje. Všechno funguje pohodlně po internetu, do knihovny se musí jen jednou za rok, aby se zaplatil členská poplatek (myslím, že i to jde po internetu). Jistě, zatím se to pořád nikomu nevyplatí, ale jednou přijde ta chvíle, kdy se budou knihy a hudba stahovat jen v knihovnách.
Ale to jsem se zase jednou nechala unést, to je už asi nemoc z povolání. Já e-book nemám, přemýšlela jsem o něm, ale zatím nevidím potřebu si ho potřebovat. Jistě, sice mě bolí záda, jak pořád tahám v batohu pětikilové knihy, ale já v nich prostě vidím to kouzlo. Tu vůni papíru, ten vztek, když se říznu o papír a ta bezmoc, kdy si knihu umažu. A pak vidím, že je to moje kniha na které je šmouha od kakaa a usměji se, že jsem byla pitomá, když jsem dovolila, aby se mi kniha umazala. Miluju knihy, papírové knihy.

28 Brabikate Brabikate | Web | 18. května 2011 v 0:19 | Reagovat

[27]: A já bych řekla, že to by byl docela ideální stav, kdyby stahování eknih umožňovaly ve velké míře knihovny. Takovou možnost bych určitě uvítala... Členský poplatek několika knihovnám platím už teď (Louny, Slovanská knihovna, Městská knihovna v Praze...) a kdyby to pro mě znamenalo, že mám legální zdroj eknih, byla by to moc dobrá zpráva. :-)

29 LANCASTERDeena LANCASTERDeena | E-mail | Web | 15. července 2011 v 17:59 | Reagovat

Lots of specialists argue that <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> aid a lot of people to live their own way, just because they can feel free to buy needed things. Moreover, a lot of banks present college loan for different classes of people.

30 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 31. července 2011 v 10:47 | Reagovat

No jo, čtečka je pohodlnější, můžeme nosit více knih s sebou. Myslím, že každé má své pro i proti, ale preferuju papírové knihy. Přesně, jak jsi napsala, ta vůně, šustění stránek mi k tomu prostě patří. :-)

31 Péťa P. Ríová Péťa P. Ríová | Web | 8. srpna 2011 v 17:26 | Reagovat

Já osobně budu mít čtečku k vánocům. Budu jí mít hlavně na cestování, protože tahat s sebou tlusté bichle je nepohodlné, kdežto čtečka je poměrně malá, lehká a tenká, takže se vejde kamkoliv. Ovšem doma dávám stále přednost papírové knize. Mají takové vé kouzlo.

32 free-ideas free-ideas | Web | 22. ledna 2012 v 16:32 | Reagovat

Rozhodně papírové knihy. Žádne čtečky. :D

33 Petra Petra | Web | 3. března 2012 v 17:59 | Reagovat

Perfektný článok :-) Zaujal ma! :-)

34 Honza Honza | Web | 28. února 2013 v 22:14 | Reagovat

Skvělý článek!
Já si myslím, že kniha vždy bude mít své kouzlo (zvlášť Tvá oblíbená), ale například takové učebnice, by byly ve čtečce naprosto vynikající. Představte si, že by školáci chodili do škol jen se čtečkou a sešity (a možná i bez nich). :-)

35 Avilan Avilan | Web | 8. září 2013 v 15:40 | Reagovat

Není nad klasickou knihu. To uznávám. Ale proč bych si měla pořád kupovat knihy? Knihy jsou drahé. A když člověk přečte několik knih za měsíc, výdaje by to byly obrovské. Proto si koupím jenom ty knihy, o které mám velký zájem a zbytek fláknu do čtečky. A navíc - nesnáším lidi, co odsuzují čtečky kvůli tomu, že je materiál v nich nelegální a kdesi cosi, že ubírám spisovatelům na zisku. Nechci nic říkat, ale když někdo píše knihy, tak asi proto, že ho to baví. A proč přidávat na majetku třeba takové Meyerové a já pak musela své studium trávit na chodníku? Raději si z brigády zaplatím nájem než deset knih.

36 LenkaN LenkaN | E-mail | Web | 31. března 2014 v 18:51 | Reagovat

Určitě se přikláním k názoru, že čtečka knih je velice užitečná věc, která člověku může usnadnit práci http://elektronicke-ctecky-knih.cz

37 Magda Magda | 22. září 2014 v 23:08 | Reagovat

Hledáte návod nebo radu, jak najít svého vysněného partnera, co si vzít na sebe na rande – tedy co frčí u žen a naopak u mužů? A co je totální propadák? Jak vylepšit svůj image, o čem si povídat, jak do balení zapojit internet nebo telefon? Na co si dát pozor u seznamek a z jakých důvodů, jak do toho všeho pasuje facebook a která fotka se za vaši profilovou hodí nejlépe a proč? Nejlepší rady, doporučení a postupy najdete pohromadě právě v této knize o „balení“, seznamování a flirtu. Jsou tam konkrétní, jasné a srozumitelně podané informace - u této knihy se zaručeně nudit nebudete. Pokračujte sem www.erada.cz/?p=1151 a eknihu si stáhněte - zdarma.

38 h h | 28. září 2014 v 7:09 | Reagovat

tenhle spam zasilany do diskuzi je skutecne trapny ...

39 MaikelK MaikelK | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:30 | Reagovat

I found this page on 17th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

40 MarcoO MarcoO | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 12:50 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

41 Street view Street view | E-mail | Web | 25. května 2017 v 3:55 | Reagovat

•    You have posted a incredibly detail document. I  examine your entire article and I really like it, I actually understand your point of view. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama