O seriálech

10. ledna 2011 v 22:21 | Brabikate |  Zaujalo mě
Jakožto odreagování od učení jsem napsala jeden článek, který se učení netýká ani trochu. Vznikal několik měsíců, vždy jsem napsala pár vět a zase jej poslala do lovišť rozepsaných článků, a nakonec dospěl až do této finální veze. Jak je možno usoudit z nadpisu, je to článek věnovaný seriálům. A to ne serialům ledajakým - je věnovaný seriálům, které mě osobně z nejrůznějších důvodů za posledních deset let nějak silněji ovlivnily, zasáhly a chytly. 

Než je tu ale začnu kousek po kousku rozebírat, chtělo by to i nějaké všeobecné zamyšlení, co říkáte? Proč nás seriály vlastně tolik táhnou? A proč seriály vzbuzují i tolik odporu? 


Největším esem v rukávě odpůrců seriálů je fakt, že seriály (pokud jsou dobře natočené) vzbuzují ve svých divácích jakýsi druh závislosti. Úkolem několika prvních dílů je zaujmout diváka, nechat ho ztotožnit se s hlavními postavami a co nejvíce jej zasáhnout dějem. Pokud toto první díly splní a následující díly v nastavené laťce pokračují (či nátlak na diváka ještě zintenzivní), je divák jejich. V tu chvíli totiž divák o seriálu přemýšlí i v průběhu svého běžného dne, je zvědavý, co se bude dít dál. Chce vědět víc, vidět další díl a... Závislost je vytvořena.

Není to ale nic nového - stejně to funguje například i u knih. Ona vytvořená závislost je právě tím, co nám říká, abychom si sedli a rozečtenou knihu opět začali číst. A koneckonců stejná závislost způsobuje i pocity rozladěnosti ve chvíli, kdy se nám zasekne rozkoukaný film či neslyšíme pointu vyprávěného vtipu. Začátek nás ve všech těchto případech zaujal a my jsme zvědaví, co bude dál.

V případě seriálů si vytvořenou závislost většinou uvědomujeme. Odpůrcům seriálů, jak jim v tomto článku souhrnně říkám, je jakákoli takováto závislost nepříjemná, a proto než aby s sebou nechali manipulovat, raději se na seriály pro jistotu nedívají. A já je chápu! Kolik času bych za posledních deset let ušetřila, kdybych žádné seriály nesledovala! Na druhou stranu si ale myslím, že ne každá závislost je špatná. Pokud je to závislost, která neničí vaše zdraví a naopak obohacuje vaši fantazii či vám pravidelně zlepšuje náladu, proč se jí za každou cenu bránit? Pokud to se seriály nepřeženeme (tedy pokud seriály nepovažujeme za smysl svého života, ale za prostředek k relaxaci a odreagování), mají ve většině případech příznivý vliv na naši psychiku.

Se seriály taky ruku v ruce chodí jistý předsudek, kterým je spojování seriálů s pokleslostí. Seriály jsou prý pokleslé, dlouhé, nekonečné, plytké atd. atd. Nejsem taková autorita, abych mohla rozhodnout a říci: "Ne, tak to vůbec není." Možná to tak je. Ale můj názor je takový, že stejně jako knihy jsou nejrůznějšího druhu, délky a kvality, tak stejně je tomu i u seriálů. Můžeme sáhnout po seriálech typu Ordinace v růžové zahradě, ale i po seriálech typu Jistě, pane ministře či Pýcha a předsudek. Je to široká škála a kdo touží po pokleslé zábavě, může ji mít. Že většina seriálové produkce je právě taková, to už je záležitostí poptávky.

Eh, nakonec to mé úvodní zamyšlení zabralo víc odstavců než jsem myslela. Snad mi takhle půjdou psát i práce, které mě čekají napsat do školy. :-)

Teď už k samostatným seriálům, které mě za posledních deset let (z nejrůznějších důvodů) nejvíce zaujaly. Pořadí je čistě náhodné. 

 • Gilmorova děvčata - část mého dospívání je s tímto seriálem dosti pevně spojena. Je pravda, že poslední série šla svou kvalitou prudce dolů, ale to jsem tvůrcům velkoryse odpustila a nadále patří k mým oblíbencům. Postava Rory mi byla (a vlastně stále je) velmi blízká, trochu jsem se v ní viděla (dokonce mi bylo jednou řečeno, že jsem stejná "Mary" jako ona), Lorelei mě neustále bavila svým humorem a Luke (a taky Jess) pro mě byli dalším ztělesněním mých nepochopených hrdinů
 • Přátelé - ti mě provázejí mým životem už skutečně dlouho. Sledovala jsem je už v devadesátých letech se svou starší sestrou, zatímco moji vrstevníci ještě vůbec netušili, o co se jedná. Neříkám, že jsem v té době chápala všechny vtipy, ale i tak mě to bavilo. :-) Pak přišla další vlna, kdy i moji vrstevníci seriál začali sledovat, a v těch časech většinou každodenní konverzace začínaly následující větou: "Tak co, koukal/a jsi včera na Přátele?" Přátelé se stali klasikou a myslím, že mě nikdy nepřestanou bavit.
 • O. C. - tenhle seriál jsem také sledovala docela urputně. Bavil mě, chytnul mě, ale... Když se na něj zpětně ohlédnu, nevzpomínám na něj s takovou nostalgií jako na jiné. První dvě série byly povedené, ale potom už šla kvalita prudce dolů a já seriál sledovala spíš už jen ze setrvačnosti.
 • Jak jsem poznal vaši matku - záležitost posledních několika měsíců. Tento seriál to se mnou neměl jednoduché, zpočátku jsem mu nějak nemohla přijít na chuť. Teď už si ale vůbec neumím představit, jak to bylo možné! Skvělý seriál.
 • Teorie velkého třesku - i tento seriál sleduji až v posledních měsících a i tomuto seriálu jsem hned tak nepřišla na chuť. O něco bližší je mi zřejmě HIMYM, ale i Big bang nasadil laťku hodně vysoko.
 • Dawsonův svět - seriál mého časného dospívání! :D V takových třinácti letech jsme tento seriál doslova uctívali. Pamatuji si, že ve třídě nad námi si dokonce na Dawsnův svět hráli. Vybavuji si, že bylo období, kdy jsem si strašně moc přála vypadat jako Joey Potterová! :D No, ehm... O to větší bylo mé zděšení, když jsem nedávno viděla několik dílů tohoto "kultovního seriálu"! Bože, vždyť je to taková slátanina! :D Ale i tak své místo tu má. ;-)
 • Četnické humoresky - první a jediný český seriál, který se tu ukáže, bohužel. Skvělý a téměř geniální seriál z produkce České televize. Víc takových seriálů, víc!
 • Pýcha a předsudek - nejedná se o seriál žádné "epochy mého života", byla to jednorázová věc, protože má jen několik dílů. Ale je to seriál tak dokonalý a tak dobře zpracovaný, že jsem jej nemohla vynechat. Navíc v hlavní roli pana Darcyho tu figuruje Colin Firth, můj anglický oblíbenec.
 • Hotel Babylon - nic, co by vás chytlo a už nepustilo, ale zato velmi zajímavý pohled do vnitřního fungování hotelu, o kterém se běžným lidem většinou ani nesnilo. Nejedná se o dokumentární seriál, jak by se mohlo zdát, naopak... Kromě běžných provozních problémů takovéhoto hotelu to byla i sonda do myslí a srdcí těch, kteří v něm pracují. Z produkce BBC, takže kvalita (téměř) zaručena. ;-)
 • The Vampire Diaries - o tomto seriálu jsem psala již v tomto článku. Je to úplně jiný typ seriálu, než jsem kdy sledovala, ale naprosto mě dostal. Pustila jsem si jej z nudy, naprosto jsem nečekala, že by mě mohl zaujmout... A možná právě proto se mu to tolik podařilo. Jestli jsem si v poslední době vytvořila nějakou závislost na seriálu, tak je to tento. ;-)
 • Simpsonovi - klasika, kterou můžu sledovat pořád. Vtipná, barevná, mnohavrstevnatá podívaná, která ani po dvaceti letech neztratila svoje kouzlo.

Jaký je váš názor na seriály? A jaké máte/měli jste rádi?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Naru Naru | Web | 10. ledna 2011 v 22:49 | Reagovat

Seriály jsou prostě nesdílnou součástí televizního programu a my bez nich nemůžeme žít. v tvém seznamu jsem viděla všechno kromě O. C., The Vampire Diaries, Hotel Babylon a Pýcha a předsudek. To poslední jen jako film. Četnické humoresky určitě patří mezi ten nejlepší český seriál. Jinak jsem kdysi sledovala Čarodějky a když je teď vidím znovu, nechápu, jak se mi to mohlo tak líbit :-D. Jednu dobu byl dobrý i seriál Smallvile, ale pak nějak klesnul. Buffy je další klasika, kterou jsem dost žrala. A její odbočka nazývaná Angel je taky dost dobrá. Hvězdná brána je taktéž nesmrtelná. Simpsonovi jsou prostě klasika. Ze současných seriálů mám moc ráda Chucka, Teorie velkého třesku, Jak jsem poznal vaši matku, sci-fi Firefly a taky Castla. To je skvělý detektivní a hlavně humorný seriál.

2 Lištička Lištička | Web | 11. ledna 2011 v 6:01 | Reagovat

Přátelé, Četnické humoresky, Krok za krokem, Futurama - to jsou seriály, které mě hodně baví. Simpsonovi jsou také fajn, ale poté, co jsem měla možnost porovnávat právě s Futuramou, už k nim tolik netíhnu. A málem bych zapomněla na Beverly Hills 90210. Úžasní teenageři počínaje zásadovým Brandonem a maličko výstřední Donnou konče (mým idolem byl jak jinak než Dylan :-D) mě jeden čas ohromně brali! :-D

3 T(h)om T(h)om | Web | 11. ledna 2011 v 7:23 | Reagovat

No už jsem se bál, že tam Simpsonovi nenajdu. Byli až na konci - já bych je dal na začátek:)

4 Brabikate Brabikate | Web | 11. ledna 2011 v 12:49 | Reagovat

[3]: To pořadí je čistě náhodné, takže to neznamená, že bych Simpsonům připisovala menší kvality než ostatním seriálům! :-)

[2]: No jo, Futurama! Já na ni nějak zapomněla. :-) Kdybych si na ni vzpomněla, tak ji tam taky dám, protože je to vážně dobrý seriál... No, to bude tím, že jsem ji asi tak půlroku nesledovala.

[1]: O tom seriálu Castle jsem taky slyšela... Možná se do něj taky pustím, uvidíme... :-) Čarodějky jsem příležitostně sledovala taky, ale vždycky mi na tom seriále něco nesedělo. Smallville běžel v televizi většinou v čase, kdy se mi to nehodilo, a pak už se mi nechtělo dívat na nějakou x-tou sérii. A z této kategorie seriálů jsem měla radši např. Roswell, ale i to bylo spíš krátkodobé. 8-)

5 veronika veronika | 11. ledna 2011 v 22:23 | Reagovat

seriály mám celkom rada. dobre sa pri nich relaxuje. mám rada niektoré krimi pr. odložené prípady, nezvestní, kosti ... ale fajn sú aj simsonovci, dr house ,krok za krokom, priatelia , zúfalé manželky ... istý čas som zvykla pozerávať Smallville. :-)

6 Míla Míla | 13. ledna 2011 v 19:57 | Reagovat

Četnické humoresky mám taky moc ráda, Hotel Babylon jsem taky sledovala (díky němu jsem narazila tenkrát na Tvůj blog) a Pýcha a předsudek mě nadchla. Dawsonův svět jsem svého času taky sledovala, ale teď by mě už moc nezaujal. Taorie velkého třesku - tak zatím jsem viděla jen pár dílů - není to špatný. Osobně se ale taky dívám na různé kriminální seriály nebo na historické, poslední dobou jsem ale propadla Star treku: Nová generace ;-)

7 Aates Aates | Web | 13. ledna 2011 v 20:26 | Reagovat

Jsem seriálový neznalec a to, co mí vrstevníci sledují (a la HIMYM), mě vůbec nezajímá - děj žádný a vtipný to taky není.
Přátele jsem sledovala jako menší, teď se jen podívám ve škole v hodině, ale nijak zvlášť mě nezaujali.
V dětství jsem měla ráda Sabrina, mladá čarodějnice - teď nechápu, jak jsem to mohla sledovat :D Potom taky Věřte nevěřte, i když to nebyl seriál :D
Před pár lety jsem byla nadšená do Lost, prvních pár sérií bylo úžasných, miluju tématiku pustého ostrova, ale pak to tak zamotali a zprasili, že už to nebylo ono.
A teď jsem objevila kouzlo Supernaturalu, trošku hororový, ale nebojím se, dobdrodružný, paráda. Jen ten čas na sledování moc není. A na Simpsonovi jsem se dřív taky občas koukla, teď opět není čas, ale seriál je to fajn :)

8 Premious Premious | 14. ledna 2011 v 8:50 | Reagovat

[7]: Souhlas, Lovci duchů jsou nejlepší!
Ale život bez seriálů si neumím představit...nejlepší je to očekávání, co přinese další díl. :-)

9 mummy mummy | Web | 14. ledna 2011 v 11:54 | Reagovat

Obávam sa, že ja som už spadla do kategórie, ktorá to so seriálmi preháňa O_O Z tvojho zoznamu som milovala (a stále milujem) Gilmorky, Priateľov, HIMYM, TBBT, okrem nich patrí medzi moje najobľúbenejšie Hviezdna brána (SG-1 a Atlantis), Supernatural, Bones, Leverage, Scrubs a kopec ďalších. Ale takou mojou malou útechou je, že ich sledujem v angličtine, ktorá sa mi tým pádom úžasne zlepšila. Takže sledovanie rozhodne nie je zabitý čas!

10 Werika Werika | Web | 15. ledna 2011 v 14:09 | Reagovat

Já jsem takový člověk, co se k televizi usadí většinou jen z ohromné nudy nebo nebo na doporučení. Z výše uvedených téměř nic neznám a u některých jsem viděla necelý jeden díl. Ovšem co sleduji a nepřestanu sledovat, je M*A*S*H! Ani nevím, jak jsem k němu přišla, snad přes rodiče, ale já ten seriál vyloženě "žeru". Vždy mě uchvátí má nejoblíbenější postava, Radar, jejich neuvěřitelné hlody a smutné momenty. Můžu jej sledovat pořád. :)) Taky jsem se dívala na Krok za krokem, ale ten už teď neběží, takže mi zůstal jen MASH. Jinak se sem tam mrknu na Simpsonovy a tak, ale u ničeho moc dlouho nevydržím :-)

11 Bylinka Bylinka | Web | 17. ledna 2011 v 20:38 | Reagovat

S celým úvodním zamyšlením souhlasím:) Pokud někdo nekouká na seriály 24 hodin denně, je to ku prospěchu a jako odreagování vynikající!:)
K seriálnům mojeho dospívání patřil taky Dawsonův svět, úplně jsem ho žrala! A taky jsem teď nedávno viděla pár dílů a nestačila jsem se divit... vždycky mi přišli tak velcí, dospělí... a ono jim je najednou jen 15! :D  Jinak Přátelé, to je snad klasika, nemůžu říct, že bych viděla celé série, vždycky sem tam někjaký ten díl a stejně tak tomu je i u Simpsomů. Jinak taky Krok za krokem, Čarodějky... Určitě jsem se koukala i na O.C., ale vůbec se mi nevybavují ty postavy ani děj, to je podivné:)
Jinak teď ujíždíme na kolejích na HIMYM a Big Bang:) A z českých mě teď napadá snad jen vynikající Vyrávěj, nebo Dokonalý svět, což je taky docela nereálná slátanina, ale mezi učením se na výšce hodně odreagující :)

12 Bylinka Bylinka | Web | 17. ledna 2011 v 20:38 | Reagovat

S celým úvodním zamyšlením souhlasím:) Pokud někdo nekouká na seriály 24 hodin denně, je to ku prospěchu a jako odreagování vynikající!:)
K seriálnům mojeho dospívání patřil taky Dawsonův svět, úplně jsem ho žrala! A taky jsem teď nedávno viděla pár dílů a nestačila jsem se divit... vždycky mi přišli tak velcí, dospělí... a ono jim je najednou jen 15! :D  Jinak Přátelé, to je snad klasika, nemůžu říct, že bych viděla celé série, vždycky sem tam někjaký ten díl a stejně tak tomu je i u Simpsomů. Jinak taky Krok za krokem, Čarodějky... Určitě jsem se koukala i na O.C., ale vůbec se mi nevybavují ty postavy ani děj, to je podivné:)
Jinak teď ujíždíme na kolejích na HIMYM a Big Bang:) A z českých mě teď napadá snad jen vynikající Vyrávěj, nebo Dokonalý svět, což je taky docela nereálná slátanina, ale mezi učením se na výšce hodně odreagující :)

13 Bylinka Bylinka | Web | 17. ledna 2011 v 20:40 | Reagovat

Jo a co taková Pobřežní hlídka - mě teď ještě napadá! :D

14 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 15. května 2011 v 11:37 | Reagovat

Musím říct, že na seriály máme dost podobný vkus. Na svoje první místo také stavím Gilmorova děvčata. Úplně mě okouzluje ten bezprostřední humor.
Jak jsem poznal vaši matku, ach ano. Už jsem sice vzdala svoji snahu sledovat ho v angličtině, prostě se ten jazyk nenaučím, jsme holt vemeno, ale stejně mě pořád překvapuje. Vždycky jsem měla pro takové sitcomy slabost a tady mě zcela pohltila postava Robin. Byla/ je to správná baba, abych tak řekla.
Přátelé  spolešně s M*A*S*H jsou seriály, na kterých jsem byla odkojená, abych tak řekla. Monika s Rachel pro mě dřív představovaly nedosažitelný vzor :D
A v posledních dnech je tu Big bang Theory, jistě :) ten seriál je tak nemožný, až je pravděpodobný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama