Zkouškové se blíží, aneb jeden článek o škole

9. prosince 2010 v 20:36 | Brabikate |  Zápisník
Týden se s týdnem sešel a já píši další článek. To není zrovna frekvence přispívání, kterou bych si představovala. To ta škola - cítím, že už přituhuje. Sice mnoho lidí o škole čte nerado, ale já mám dneska chuť si nad školou zanaříkat! Nebo zanaříkat... Spíše o ní mluvit. Nebo mluvit... Psát! Koho tedy povídání o strastech začínajícího vysokoškoláka nijak zvlášť nebere, nechť zbytek článku ani nečte.


Semestr utíká nějak podezřele rychle. Už jen poslední měsíc a začnou zkoušky! A já mám přitom pocit, že jsme ještě pořádně ani nezačali... A nejsem sama! V lednu (případně v únoru, ještě přesně nevím) mě čekají tři testy. A já pořád tak úplně nevím, jak se na ně vlastně připravit. Jak moc jít do hloubky? Co všechno vlastně budou chtít?

Dnešek jsem z větší části strávila nad skripty na předmět Úvod do studia historického vývoje češtiny. Je to docela zajímavé, hlavně ta "dějepisná" část. Je to vlastně probírání toho, jaká se používala písma, jak se písma vyvíjela, jak se kdy psalo, na co se psalo, čím se psalo... Povídání o kurentech, humanistických kurzívách, gotických písmech, o tom, jak se vyvíjela pravopisná pravidla atd. atd. Horší to bude až se dostanu ke konkrétním jazykovým proměnám, to už tak záživné nebude. A hlavně ne tak snadno zapamatovatelné! Ale nějak to do sebe dostat musím, tak mi držte palce. ;-)

Další test bude z Úvodního jazykového semináře, toho se obávám asi nejvíc. Probrali jsme toho totiž fůru a je to asi to nejnáročnější, co mě v celém ročníku čeká. Už na začátku nás učitel chlácholil slovy: "Nebývá obvyklé, že by nějaký student tímto testem prošel napoprvé." A poslední test bude z předmětu Specializace: jazykovědné disciplíny a přístupy, to by snad nemuselo být příliš náročné...

A ještě musím odevzdat tři práce. Jedna by měla být rozborem libovolného literárního díla 2. poloviny 20. století (3000 slov), další rozborem literárního díla 1. poloviny 20. století (1200 slov) a třetí práce se bude týkat práce se slovníky - o původu a vývoji určitého slova. Upřímně, jsem docela zvědavá, kdy to všechno udělám... No, o zábavu během svátků mám tedy postaráno. ;-)

A tím mi zimní semestr skončí. Budu strašně ráda, když mi to všechno vyjde. Když ty práce napíši správně a hned napoprvé mi je přijmou. Když udělám všechny tři zkoušky. Nemám toho moc, další semestr toho budu mít mnohem víc, ale stejně už teď vím, že budu nervózní, jak jen to já dokáži! Ale bez toho by to asi ani nešlo. ;-)

Tak, kdo přelouskal celý článek až sem? :-) 
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Batul Batul | Web | 9. prosince 2010 v 21:28 | Reagovat

To u nás se takhle straší jedním předmětem - že prý ho tento semestr rozhodně všichni neuděláme...
Jinak mě příští týden čeká test z historické mluvnice, jestli tě to uklidní. A v lednu mě čeká zkouška z TP, mám mít na to načtené nějaké povídky (nejlepší na tom je, že je nemůžu nějak všechny sehnat) a musím je umět rozebrat.
Ono je toho vůbec asi na všech vyšších a vysokých školách teď dost, takže ti nikdo nemůže vyčítat, že píšeš jen jednou týdně a že pak nemůžeš psát o ničem jiném než o škole :-) Každej si ale určitě domyslí, že zkouškové jednou pomine, přijde začátek nového semestru a s ním i víc času na psaní tematicky přitažlivějších článků. ;-) Zatím to i jako blogerka zkus nějak přežít a hlavně zdar a sílu do učení, ať to máš všechno zdárně za sebou už napoprvé! ;-) Hodně štěstí!

2 veronika veronika | 9. prosince 2010 v 21:33 | Reagovat

nezávidím ti to. Ja mám budúci piatok prvý predtermín a o štyri dni na to ďalší. Pripravujem sa na to a snáď to urobím na prvý raz. Ďalšie tri skúšky mám potom v januári. Uvidím ako to dopadne. Inak veselé sviatky ti želám a tiež aby si to zvládla. :-)  :-)  :-)

3 Lištička Lištička | Web | 10. prosince 2010 v 16:28 | Reagovat

Držím palce a přeji pevné nervy :-) Těším se na další "školní" články.

4 Idealist* Idealist* | Web | 11. prosince 2010 v 16:13 | Reagovat

Přelouskala jsem to všechno;). Týjo, já jsem zrovna teď ve čtvrťáku na gymplu, takže mě čeká maturita a volba VŠ, a příjmačky na VŠ, a nový začátek nové etapy života. Ach, ani nevíš, jak ti závidím, že už tohle všechno máš zasebou. Teď už jseš na startu té nové éry života. Taky už bych tam chtěla mít. Tak snad. Jednou:) A neboj, zkoušky určitě zvládneš!;)

5 Aates Aates | Web | 26. prosince 2010 v 22:17 | Reagovat

Zvládli to jiní, zvládneš to taky :) Určitě ;)

6 AnFaFe AnFaFe | Web | 27. prosince 2010 v 10:05 | Reagovat

Teda, vidím, že vysokoškolačské trápení se školou není vážně jen tak, ale věřím, že to zvládneš ;-)
Čtu o Tobě, že studuješ český jazyka a literaturu. Oh, ano, málokdo má rád český jazyk. V  naší třídě ho má rádo jen málo lidí, ale český jazyk je můj asi nejoblíbenější předmět.
Já se zase teďka připravuji na přijímačky na osmileté gymnázium, pomocí scio testů, tak jsem zvědavá, jestli mi to vyjde a udělám je ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama