23. kapitola - 1.část

9. února 2006 v 20:46 | brabikate |  Světlo stínu
Správná cesta

Třepot křídel se jako každé ráno rozezněl celou Velkou síni a možná stovka sov se začala v malých kruzích snášet k zemi. Každá nesla ke svým nohám přivázaný dopis či balíček. Jedna z nich právě dosedala k nebelvírskému stolu, kde zrovna snídala mimo jiné i světlovlasá studentka šestého ročníku. Když se před ní postavila velká hnědá sova s ještě větším balíkem, překvapeně upustila lžičku z ruky.
"Elizabeth Greenová", stálo na béžovém balícím papíře. Skutečně to tedy byla zásilka pro ní! Nikdy žádnou poštu nedostávala. Jedině k narozeninám jí matka poslala nějaký dárek, jinak jí však po celý rok nikdy nic nepřišlo.

Sova zatřásla hlavou a už se chystala netrpělivě klovnout dívku do ruky.
"No jo! Vždyť už to jdu sundat!" šeptla na ní Elis a pospíšila si s rozvazováním uzlu. Během chviličky sova vzlétla a odletěla znovu pryč. U objemného balíku byl ještě přiložen nějaký zažloutlý dopis. "Přečti si v soukromí", stálo na obálce. Proč to? Kdo jí to mohl poslat?
Navzdory tomu, jak to vše nedůvěřivě vzhlíželo, vstala, krabici vzala do rukou a vyšla z Velké síně do ústraní první chodby, která se zdála být opuštěná. Balík prozatím položila na zem ke svým nohám a rozevřela zažloutlou obálku dopisu.

----------------------------------------------------------------
Má drahá Elizabeth,
vím, že máš narozeniny až za několik týdnů, ale nemohl jsem odolat a nekoupit Ti tuto drobnou pozornost. Doufám, že se ti bude líbit.
Už za několik týdnů ti bude sedmnáct let, má dcero. Už za několik týdnů překročíš práh dospělosti a naskytne se Ti tolik příležitostí, tolik možných cest, kam se vydat a mou povinností je Ti ukázat tu správnou cestu.
Jsi matce hodně podobná. Dostala ses do Nebelvíru, máš úplně stejné vlasy a zdědila jsi po ní i to, že si jdeš tvrdě za svém. Ale já přesto věřím, že jsi natolik chytrá, že v matčině výchově jsi objevila jisté nedostatky. Matka tě učila, že jsou dobré a zlé cesty, ale právě to je největší chyba, které se dopustila. Tvrdila Ti, že já jsem se vydal právě tou zlou cestou a stal jsem se Smrtijedem. Ale to není pravda. Už dávno není dobro a zlo. Dobré a zlé cesty. Jsou jen ty správné a ty špatné. Na těch správných Tě čeká sláva, uznání, život v přepychu a úspěchu a na té špatné jen chudoba a smrt. A jak už jsem napsal, mou povinností je ukázat Ti, jakou cestou by jsi se měla vydat.
Pán zla se chystá rozšiřovat své řady o další mladé kouzelníky. Zařídil by Ti skvělý život. Brzy ministerstvo prohraje svou bitvu, vždyť i tolik obávaný Brumbál zemřel. Potter přežívá jen díky šťastným náhodám a co nevidět dojde i na něj. Proslulý Fénixův řád bez svého vůdce není to, co býval. Brzy přijde konec světa, jak ho známe, není vyhnutí. A jaké místo v něm budeš mít, to záleží jen na tobě. Buď se vydáš správnou a nebo špatnou cestou. Jestli nechceš zemřít nebo žít na pokraji společnosti, stačí se ozvat mě anebo samotnému Pánu zla. Pak už nebudeš znát smutek a Pán Ti pomůže pomstít se všem, kdo Ti ho způsobili.
Pamatuj si, že vydat se správnou cestou, to je Tvůj osud. Je jen otázkou času, kdy se na ní vydají i všichni ostatní. A čím dřív se rozhodneš přidat se k nám, tím víc se budeš líbit našemu Pánovi

Tvůj milující otec
----------------------------------------------------------
Dívka roztřeseně vložila dopis zpět do obálky. Klepaly se jí ruce tak silně, že se jí to povedlo teprve na třetí pokus. Podívala se oknem, u kterého stála, ven. Jakoby se v něm snažila najít sebemenší věc, která by jí dodala odvahu, věc, která by jí ujistila, že její otec nemá pravdu. Viděla však jen zasněženou krajinu bradavických pozemků, na které vrhalo stín šedivé nebe plné nepropustné mlhy. A nedaleko na zem slétlo hejno černých vran. Raději odvrátila pohled jinam. U jejích nohou i teď stál balík od jejího otce.
Raději ho ani neotevřela a kouzlem ho zmenšila, aby se jí vešel do kapsy.
Tak je to pravda, pomyslela si, můj vlastní táta je smrtijed. A po mě chce, abych ho následovala. Vztekle kopla do zdi, až se jí v očích zatřpytili slzy potlačující bolest. Ale to nejde Harrymu by se to nelíbilo. Nenáviděl by mě...

* * *
"Jak si vlastně na tom s těmi viteály?" zeptala se Hermiona během první hodiny lektvarů letošního roku. Ernie totiž zrovna odešel pro nějaké věci do kabinetu. Ron nastražil uši.
"Mno pořád nic. Teď toho je strašně moc ve škole, vždyť to sama víš," hájil se rozhořčeně Harry.
"To máš pravdu," šeptla a sehnula se pro několik švábích nožiček na Harryho misce. "Ale měl by sis uvědomit, že tohle je důležitější než škola."
Harry se na chvíli zarazil. Pro Hermionu bylo hodně málo věcí důležitějších než škola. Pak se podíval na Rona. Zrovna neobratně drtil výhonky travičky půlnoční tupou stranou nože a snažil se tvářit, že vůbec nic neslyšel. Byli k sobě ti dva teď po prázdninách úplně jiní než před tím. Ron Hermioně dával přednost ve dveřích a ona jemu zase pomáhala s úkoly. Harry by rád věděl, co se mezi nimi na tom plese událo, ale tušil, že tenhle nový vztah je u nich ještě tak čerstvý a křehký, že by nebylo moudré ho nějak narušovat zvenčí. Ron se ještě chvíli potýkal s tvrdými výhonky, vzápětí je ale protestně odhodil a odhodlaně se zadíval na Harryho a Hermionu.
"Kolik mi ještě zbývá času?" zeptal se a hlas měl nepříjemně přiškrcený.
Harry překvapeně zamrkal. Tuhle otázku vůbec nečekal a navíc, vůbec netušil.
"Zhruba čtyři a půl měsíce." řekla Hermiona. Nenápadně se podívala na Rona, ale rychle stočila svůj pohled znovu k bublajícímu kotlíku. Ron pokýval hlavou, vypadalo to, že by se rád na něco zeptal, ale v tu chvíli přišel Ernie se zářivým úsměvem, protože se mu podařilo objevit skvělý nástroj na drcení tvrdých výhonků - železnou palici; a tak se Ron na svou otázku nejspíš zapomněl a rychle přesvědčoval Ernieho, že mu palici ihned vrátí, jestli mu jí půjčí.
"Harry," ozval se pak Ron, když vycházeli ze sklepení na oběd. "Napadlo mě, kde by mohl být další viteál."
Harry se po něm překvapeně otočil. Hermiona se však ozvala dřív.
"A na co jsi přišel?" zeptala se ho se zájmem. Sama totiž prohledala půlku knihovna a nic jí nenapadlo.
"Jak jsi říkal, že se jmenuje ta vesnice, ve které jsi bydlel s tvými rodiči, než tam přišel vy-víte kdo?" odpověděl mu Ron otázkou.
"Godrikův důl. Ale proč se"
Godrikův důl. Godrikův důl! To znamenalo, že
"Oh, můj Bože!" zděsila se Hermiona. "Jak jsem mohla být tak hloupá? Prohledávali jsme všechny knihy a odpověď jsme při tom měli vedle sebe!"
"Vy myslíte, že něco bude v té vesnici?" ujistil se Harry.
"No, samozřejmě to není jisté, ale určitě je to dost pravděpodobné, nemyslíš?" odpověděla Hermiona šeptem, když procházeli kolem party zmijozelských. Ron se pyšně usmíval, že na to přišel právě on.
"Ale kde by tam mohlo něco být?" nechápal Harry.
"Ta já nevím. Nejspíš si vůbec nemůžeš pamatovat, jak to tam vypadá, ale měli by jsme to tam prozkoumat. Třeba tam můžeme jít víckrát, než se doopravdy pustíme do zničení dalšího viteálu " plánovala ihned nadšeně Hermiona.
"No jo, jenže my o té vesnici nevíme absolutně nic!" uvědomil si Harry. "Když jsme byli v té Francii, tak to bylo o něčem jiném. Věděli jsme, že máme hledat roklinu, jenže teď vůbec nevíme, co hledat"
Hermiona se na okamžik zamyslela.
"Pokud vím, tvoji rodiče měli hodně přátel" protáhla. "Takže většina blízkých přátel je nejednou navštívila u nich doma, není to pravda?"
"Mohla by být." přikývl Harry. Ihned ho napadlo několik možností. Mohl by se zeptat Remuse. I když, to by bylo celkem podezřelé. Taky Hagrida! Vždyť přeci to byl právě Hagrid, kdo odvezl Harryho k Dursleyovým na Síriusově létající motorce. Kdo ještě Simonová! Profesorka Simonová byla nejlepší přítelkyně jeho matky! Úplně slyšel, jak mu říkala, že s Lili byly něco jako sestry.
"A koho se na to teda zeptáme?" zajímal se Ron.
"Hned několika lidí," rozhodl Harry a na jejich pátravé pohledy ihned odpověděl. "Remus Lupin, Hagrid a profesorka Jessica Simonová."
"Remuse a profesorku Simonovou bych chápal, ale Hagrida?" pozvedl obočí Ron.
"Musel se s nimi znát, protože to byl on, kdo mě odvezl, když jsem byl mimino do Zobí ulice." pokrčil rameny Harry.
"A jak se teda budeme vyptávat? S Hagridem to bude jednoduché, nemyslím, že se bude vyptávat, na co to potřebujme. Ale jak to vypáčíme ze Simonové, aby si ničeho nevšimla? A co teprve Remus? S ním se přece skoro nevidíme, tak jak by nám mohl vyprávět o Godrikově dole a nepojal při tom žádná podezření?" přemýšlela nahlas Hermiona.
"Bude to těžší, ale teď bychom se měli snažit promluvit s Hagridem. Třeba nám řekne tolik věcí, že ani nebudeme potřebovat něco páčit z Remuse a Simonové." napadlo Harryho.
"No ano, ale stejně by jsme měli promyslet, jak to z nich dostat." trvala na svém Hermiona. Harryho odpověď umlčel školní zvonek, který oznamoval začátek další hodiny a tak se celá trojka rozběhla do další chodby, doufajíc, že přijdou dřív než učitel.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Paprika Paprika | Web | 10. února 2006 v 15:47 | Reagovat

Ale Remus je v komatu??...

2 brabikate brabikate | 10. února 2006 v 18:12 | Reagovat

Oni si to taky uvědomí... uvidíš...

3 jajda jajda | E-mail | 16. března 2006 v 20:48 | Reagovat

ja sem si rikala ze bys prece nemohla zapomenout;)

4 brabikate brabikate | 16. března 2006 v 20:56 | Reagovat

Trochu jsem to tam zamotala, aby se taky poznalo, že Harry není úplně tak svatej, když zapomene na toho Remuse...

5 XXman XXman | 26. července 2006 v 13:05 | Reagovat

Ano:)) remus je prece v komatu by jim toho moc nerek:)

6 Blytonka Blytonka | E-mail | 21. března 2007 v 16:11 | Reagovat

To je dobře, že jsi to řekla. Nenapadlo by mně to. :-)

7 helix helix | 6. února 2008 v 14:01 | Reagovat

Jáb to čtu od 22 druhý kapitoly takže mě taky ne já to nechci číst celý pac nemam moc času ke mě za chvíli přijde segra a vyhodí mě z PCa ale jíndy se určitě mrknu :-)

8 helix helix | Web | 20. března 2008 v 18:39 | Reagovat

Už to alw čtu od první kapitoly,tak je to dobrý :-)

9 Zuzana Zuzana | 11. února 2011 v 0:36 | Reagovat

to sa mi nepáči, že zabudli na Remusa :( Viem, že toho majú veľa, ale ples stihli a Remusa úplne vymazali? To sa ani nesnažili zistiť aká kliadba to bola???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama