13. kapitola - 1. část

8. února 2006 v 18:03 | brabikate |  Světlo stínu
Harry se prudce posadil. Zrychleně dýchal, jako by právě uběhl i možná několik mil. Otřel si orosené čelo, roztáhl závěs kolem postele a nasadil si brýle. V místnosti byla ještě tma, což dokazovalo, že všichni ještě spí. Co měl znamenat ten sen? Ten nápis na pergamenu zněl jasně. Jestli do devíti úplňků nezničí Voldemorta, přijde o svého nejlepšího přítele.

Harry si ztěžka povzdychl. Co by teď měl dělat? Jít za Hermionou. Ano, přesně tohle on udělá. Tak se tedy zvedl a za okamžik tichounce proklouzl dveřmi. Zato ale schody bral rychle. V té rychlosti se ani nestačil dívat před sebe, až se stalo, že prudce vrazil do někoho, který stejnou rychlostí běžel opačným směrem. Vrazili do sebe takovou silou, že se dokutáleli až do společenské místnosti.
"Auu...Hermiono!" zvedal se celý polámaný.
"Harry!" mnula si dívka loket na pravé ruce, "Viděl jsi to, co já?"
"Myslíš ten sen? To s tím temným pánem?"zajímal se Harry.
"Ano. Pokud do devíti úplňků nezemře temný pán, život těm, kteří neodolali, bude odebrán." vychrlila ze sebe.
"Pojď se posadit." vytáhl jí do křesla Harry.
"Musíme je zničit." vypadlo z ní po chvíli.
"Co musíme zničit?" nechápal Harry.
"Ty horcruxy!" řekla netrpělivě, "A to co nejdřív. Nějak se mi nechce o Rona přijít, víš..."
"Teď musíme najít ten od Godrika Nebelvíra..." uvažoval zachmuřeně.
"A nemůže to být ten meč? Jak si ho ve druhém ročníku vytáhl z klobouku?" zajímala se.
"Ne. Brumbál tvrdil, že se nehnul z jeho kabinetu." zamítl to.
"Musíme začít znovu hledat v knížkách. Nic jiného nám nezbývá a navíc jsme to dost zanedbávali. To mi připomíná… Pokračuješ každý den se Světlem stínu?" propíchla ho přísným, zkoumavým pohledem.
"Eee... každý den ne..." zastyděl se. Ještě se na něj za ty dva dny, které tu teď strávil, ani nepodíval… byl pořád uložený na dně kufru…
"Tak s tím začni. dnes sice nebudeme mít dost času, protože vyučování nám končí až v šest večer, ale zítra se na to vrhnem." plánovala mu. Nervózně si pohrávala s pramínkem vlasů.
"Eh." odkašlal si po chvíli ticha, " Kdy má být další úplněk?"
"Čtrnáctého září." řekla ihned dívka.
Harry na ní vyvalil oči.
"Jak to můžeš takhle vědět?" zeptal se jí a nevěřícně zakroutil hlavou.
Hermiona pokrčila rameny, "Lupin o tom mluvil. Pamatuju si to…"
"Tvojí paměť bych chtěl mít." uznal Harry, "Takže dneska je druhého, ne, vlastně je už třetího! To znamená, že za jedenáct dnů je první z těch devíti úplňků…"
Hermiona jen ospale přikývla. Ještě tam chvíli seděli a přemýšleli. Oba dva se ale za chvíli rozhodli těch několik zbývajících hodin, než se ostatní rozhodnou vstát, vyplnit obyčejným spánkem.
"Harry! Vstávej! Pojď už honem na snídani, nebo nestihneme první hodinu!" šťouchal do spícího chlapce Ron.
Ten vystrčil zpod peřiny hlavu s rozježenými černými vlasy a rozespale si promnul oči.
"Ale já chci ještě spát…" zamumlal.
"No to máš docela smůlu." uznal Ron.
"Já nikam nejdu." řekl rozhodným, ale stála rozespalým hlasem, "Omluv mě, jo?"
"No tak teda jo." přikývnul Ron a otočil se od něj.
Harry se pro sebe spokojeně usmál a znovu se přikryl a zavřel oči. V tu chvíli na něj ale někdo odněkud vychrstl pořádnou dávku ledové vody…
"UAAAAaaaaa…"zakřičel, "Jakej blbec?! Vždyť je to ledovýýýý!"
Odpovědí na otázku mu byl hurónský smích jeho nejlepšího přítele.
Harry se s mrzutou tváří převlékl do školního hábitu a společně s Ronem, který ještě teď z Harryho reakce dostával záchvaty smíchu, sešel do společenské místnosti, odkud společně s Hermionou došli na snídani.
"Ha, ha, ha. Fakt vtipné." řekl ironicky Harry, když se tomu na snídani začala smát Hermiona. Ron jí to totiž velice rád převyprávěl. I když trochu přibarveně…
"Co vlastně máme jako první hodinu?" zajímal se po chvilce, kdy už se oba konečně uklidnili.
"Lektvary. Letos máme probírat spoustu zajímavých lektvarů, opravdu." dodala, když viděla, jak se Ron zatvářil, "Už se na to docela těším. Docela mě zajímá, jak to půjde tobě, Harry, máme novou učebnici, takže lektvary budeš muset míchat podle toho jak je umíš. Ne podle Prince dvojí krve…"
Harry se zamračil. Byl si vědom, že s tím Princem dvojí krve to nebylo od něj vůbec fér a Hermioně se to nelíbilo, ale proč to musela vytahovat zrovna teď? Navíc to, že Princ dvojí krve byl Snape, mu jako odstrašující okolnost bohatě stačila.
Když se na lektvarech posadil kam jinam než do zadní lavice, okamžitě začalo zvonit a do učebny vešel profesor Slughorn a vesele se na všechny usmíval. s velkou námahou se posadil za katedru a sepjal ruce. Stále se na ně až protivně usmíval.
"Tak, vítejte na první hodině lektvarů v tomhhle roce." řekl a začal se šklebit ještě víc.
Harry s Ronem si vyměnili znechucené pohledy.
"Letos budeme mít hodně práce, jelikož nás čeká co? No přece OVCE. A na ně se musíme samozřejmě řádně připravit. Většinu lektvarů, drijáků a nápojů, které máte v osnovách jste s předstihem zvládli, ale přeci jen se naučíme nějaké nové. Mezi ně bude patřit například plaménkový lektvar nebo jasnimysl. První, s kterým již dneska začneme, bude lektvar bezbolestný."
"Co? Ještě aby bolel…" naklonil se k němu se zvedlým obočím Ron. Podobnou reakci zahlédl i u svých ostatních spolužáků.
"Ví tu někdo z vás, co je ten lektvar zač?" zajímal se profesor. Do vzduchu vylétla jen Hermionina ruka.
Když profesor uviděl hlásející se Hermionu, ihned se mu roztáhl ten nepřirozený škleb (o kterém nejspíš tvrdí, že je to úsměv) po celém obličeji.
"Ano slečno Grangerová?" optal se jí.
"Bezbolestný lektvar se používá především v léčitelství. Dodává totiž člověku, který cítí nějakou fyzickou bolest, pocit, že bolest přestává. Je to ale jen pocit vyvolaný lektvarem, takže nemá na zdraví člověka vůbec žádný vliv." vysvětlila Hermiona.
"Výborně slečno Grangerová. Naprosto přesně jste popsala klady i zápory tohoto lektvaru. Tím jste se zasloužila o pět bodů pro vaší kolej." kývl uznale na Hermionu, vzápětí si ale najspíš na něco vzpomněl, "Ano a to mi připomíná… Vy a pánové Potter, Longbottom a Zabini jste zvaní v sobotu večer ke mně do kabinetu na čaj."
Harry ze slušnosti přikývl. Vůbec se mu tam ale nechtělo. Zahlédl i Hermionin zachmuřený pohled. Zato Ron se na ně škodolibě usmíval.
"Takže dost zdržování. Nalistujte si stranu sedm ve vaší učebnici a pusťte se do práce." pokynul jim, "Přísady, které nemáte ve vaší základní výbavě, jsou vám samozřejmě poskytnuty tady ve skříni za mnou.
Harry si stejně jako ostatní otevřel učebnici, která doposud voněla novotou a začetl se do kolonky s nadpisem INGREDIENCE.
"Za pět minut by jste měli končit." upozornil ke konci hodiny Slughorn. Harry se podíval do svého kotlíku. Bublala v něm hustá zelenohnědá tekutina, už na pohled odporná. Je sice fakt, že tak výborného výsledku, jakého dosáhla Hermiona (její lektvar nebyl tak hustý) nemohl bez jeho "staré učebnice" dosáhnout, ale byl se svou prací poměrně spokojený. Mohl bych dostat za N, napadlo ho. Za pět minut byl skutečně hotov a nalil do malé lahvičky vzorek, který odevzdal na stůl.
"Tak můžete odcházet." řekl profesor, "Příště vám sdělím, jaké jste dostali známky."
Zbytek dne byl poněkud zmatený. Po lektvarech měli několik hodin volna a pak v čase oběda museli jít rovnou na tři hodiny za sebou, takže se do Velké síně doplahočili pořádně vyhladovělí. Pak zase měli dvě hodiny volno a když už většina studentů bradavické školy odcházela na své koleje, tak sedmý ročník měl ještě další hodinu. Unavení pak ulehli do svých postelí a usnuli tvrdým spánkem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majda Majda | E-mail | 15. července 2006 v 19:12 | Reagovat

Sakra.. VITEÁLY ne?!

2 Majda Majda | E-mail | 15. července 2006 v 19:17 | Reagovat

Jo a slughorn-Křiklan

3 brabikate brabikate | 23. července 2006 v 13:06 | Reagovat

Už to píšu asi po tři sta třicátý třetí, ale já tohle psala ještě před tím, než vůbec vyšel český překlad, takže jsem ještě nemohla tušit, že to je Křiklan nebo viteál...

4 Samy Samy | 10. srpna 2006 v 11:18 | Reagovat

Já zase neodolám, abych nenapsala, že se mi mnohem více líbí anglické originály :o)

5 Genevieve Genevieve | E-mail | Web | 23. srpna 2006 v 16:16 | Reagovat

souhlasím se Samy :)

6 blesková Cornelie blesková Cornelie | Web | 17. listopadu 2006 v 14:24 | Reagovat

já taky souhlasím!! alglicky je lepší slughorn... ale zase ten viteál by byl lepší ..ale to je jedno..hlavně že víme co to je ne?? :P ;)

7 Ewika Ewika | 26. ledna 2007 v 22:25 | Reagovat

Mě se líbí obě verze, zřejmě protože jsem se setkala s viteály a křiklanem jako s prvními, ale musím uznat že v angličtině to má do sebe něco víc...

8 krone krone | 12. března 2007 v 19:07 | Reagovat

mě se líbí anglicky viteál, protože zní víc jak z černé magie, ale křiklan je česky lepší

9 Blytonka Blytonka | E-mail | 20. března 2007 v 17:47 | Reagovat

Podle mně jsou krásný obě verze a je mi celkem jedno, které se používají.

10 Lirael Moság d Clair Lirael Moság d Clair | 31. srpna 2007 v 15:25 | Reagovat

De to

11 helix helix | Web | 20. března 2008 v 15:36 | Reagovat

Noi mě právě bylo to s tim Slughornem divný takže Slunghorn je Křiklan jo?

Ntj jedno...jsou dobrý obě verze,akorát že jsem prostě na Křiklana viteál zvyklá no,takže mě to nejdřív trochu zarazilo :-) jinak pěkná kapitola..

12 Tek Tek | Web | 15. října 2008 v 21:55 | Reagovat

bomba

13 Zuzana Zuzana | 10. února 2011 v 23:15 | Reagovat

Absolútne mi je jedno aký názov si použila.Rozumiem obom :) A kapitola dobrá, len už by to chcelo akciu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama